Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses 2 kg and 3kg are co...

Two blocks of masses 2 kg and 3kg are connected by a metal wire going over a smoother pulley as shown in figure. The breaking stress of the steel is `2xx10^(9)Nm^(-2)`. What would be the minimum radius of the wire used if it not to break ? Take ,`g=10 ms^(-2)`

Text Solution

Verified by Experts

Equation of motion for 3 kg mass
`30-T=3a" "…(i)`
Equation of motion for 2 kg mass
`T-20=2a" "…(ii)`

From Eqs.(i) and (ii)
`(30-T)/(T-20)=3//2`
`2(30-T)=3(T-20)`
`60-2T=3T-20`
`5T=80impliesT=16N`
Breaking stress, `sigma=(T)/(A)implies2xx10^(9)=(16)/(A)" "(because " stress"=("force")/("area"))`
Area, `A=8xx10^(-9)m^(2)impliespir^(2)=8xx10^(-9)" "(because A=pir^(2))`
Minimum radius of the wire
`r=((8xx10^(-9))/(3.14)_^(1//2)=5xx10^(-5)m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Check point 12.1|15 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Check point 12.2|15 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Subjective|10 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise All Questions|434 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses 1 kg and 2kg are connect by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is 2xx10^9m^-2 . What should be the minmum radius of the wire used if it is not to break? Take g=10ms^-2

Two blocks of masses 3 kg and 5 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley. The breaking stress of the metal is 24/pi xx 10^2 Nm^( - 2) . What is the minimum radius of the wire ? (take g=10ms^(-2) )

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire goijng over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is (40//3pi)xx10^(6)N//m^(2) . If g=10ms^(-12) , then what should be the minimum radlus of the wire used if it is not to break?

Two blocks of masses 5 kg and 10 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in the figure. The breaking stress of the metal wire is 2xx10^(9)"N m"^(-2) . If g=10ms^(-2) , then what is the minimum radius of the wire which will not break

Two blocks of masses 3 kg and 6 kg are connected by a string as shown in the figure over a frictionless pulley. The acceleration of the system is

Two blocks A and B , each of mass 10 kg , are connected by a light string passing over a smooth pulley as shown in the figure. Block A will remain at rest if the friction on it is

Two masses of 10 kg and 20 kg are connected with an inextensible string passing over two smooth pulleys as shown in the figure. The acceleration of 20 kg mass will be :

Two Block A and B of masses 10 kg and 6 kg respectively are connected through pulley as shown in figure. Find acceleration of block A.

A wire is supporting two masses on a pulley as shown. If breaking stress of wire is (2400/ pi) N/m^(-2) . Find minimum radius of wire, so that it does not break.

Two blocks of masses 5 kg and 4 kg are connected with ideal string which is passing over an ideal pulley as shown in figure. If the system is released from rest then the magnitude of acceleration of the blocks will be (Take g = 10 ms^-2 and sqrt3 = 1.7 )

DC PANDEY-ELASTICITY-Example
  1. Consider a rod of steel having radius of 8 mm and the length of 2 m. I...

    Text Solution

    |

  2. If the angle of shear is 30^(@) for a cubical body and the change in l...

    Text Solution

    |

  3. Two blocks of masses 2 kg and 3kg are connected by a metal wire going ...

    Text Solution

    |

  4. Two wires shown in figure are made of the same material which has a br...

    Text Solution

    |

  5. Consider a solid cube which is subjected to a pressure of 6xx10^(5) Nm...

    Text Solution

    |

  6. If a wire of length 4 m and cross-sectional area of 2 m^(2) is stretch...

    Text Solution

    |

  7. A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is strethed by 5 kg-wt. F...

    Text Solution

    |

  8. Determine the elongation of the steel bar 1m long and 1.5 cm^(2) cross...

    Text Solution

    |

  9. A wire is replaced by another wire of same length and material but of ...

    Text Solution

    |

  10. A bar of mass m and length l is hanging from point A as shown in figur...

    Text Solution

    |

  11. A rod AD consisting of three segments AB,BC and CD joined together is ...

    Text Solution

    |

  12. A block of weight 10 N is fastened to one end of wire of cross-section...

    Text Solution

    |

  13. A 2 kg mass is suspended by a rubber cord 2 m long and of cross-sectio...

    Text Solution

    |

  14. A light rod of length of length 2 m is suspended from a ceiling horiz...

    Text Solution

    |

  15. A steel rod of cross-sectional area 16 cm^(2) and two brass rods each ...

    Text Solution

    |

  16. How much should the pressure on a litre of water be changed to compres...

    Text Solution

    |

  17. What will be the decrease in volume of 100 cm^(3) of water under press...

    Text Solution

    |

  18. Find the decrease in the volume of a simple of water from the followin...

    Text Solution

    |

  19. What is the density of lead under a pressure of 2xx10^(8)Nm^(-2) , if ...

    Text Solution

    |

  20. The bulk modulus of water is 2.3 xx 10^(9) Nm^(-2). (i) Find its com...

    Text Solution

    |