Home
Class 11
PHYSICS
A block of weight 10 N is fastened to on...

A block of weight 10 N is fastened to one end of wire of cross-sectional area `4 mm^(2)` and is rotated ina vertical circle of radius 30 cm. The speed of the block at the bottom of the circle is `3 ms^(-1)`. Find the elongation of the wire when the block is at the bottom of the circle . Young's modulus of the material of the wire `=2xx10^(11)Nm^(-2).(g=10ms^(-2))`

Text Solution

Verified by Experts

Given, mass m =100 N
Area `A=4 mm^(2)`
Radius R=30 cm
Speed of block `v=3 ms^(-1)`

Tension of the wire
`T-mg=(mv^(2))/(R)` or `T=mg+(mv^(2))/(R)=100+(10xx3^(2))/(0.3)=400N`
The elongation of the wire when the block is at the bottom of the circle
`Y=(FR)/(ADeltaL)`
Here force (F) is equal ot the tension in the wire
So, `Y=(TR)/(ADeltaL)`
`DeltaL=(TR)/(AY)=(400xx0.3)/(4xx10^(-6)xx2xx10^(11))=1.5xx10^(-4)m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Check point 12.1|15 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Check point 12.2|15 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Subjective|10 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise All Questions|434 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of weight 10 N is fastened to one end of a wire of cross sectional area 3 mm^2 and is rotated in a vertical circle of radius 20 cmk. The speed of the block at the bottom of the circle is 2ms^-1 . Find the elongation of the wire when the block is at the bottom of the circle. Young modulus of the material of the wire =2xx10^11Nm^-2 .

A block of mass 1 Kg is fastened to one each of a wire of cross-sectional area of 2mm^(2) and is rotated in verticle circle of radius 20cm . The speed of the block at the bottom of the circle is 3.5ms^(-1) . The elongation of the wire when the block is at top of the circle

A body of mass 1 kg is fastened to one end of a steel wire of cross- section area 3 xx 10^(-6)m^(2) and is rotated in horizantal circle of radius 20 cm with a constant speed 2 m//s . Find the elongation of the wire (Y= 2 xx 10^(11) N//m^(2))

(a) A wire 4 m long and 0.3 mm, calculate the potential energy stored in the wire. Young's modulus for the material of wire is 2.0xx10^(11) N//m^(2) .

A 6 kg weight is fastened to the end of a steel wire of unstretched length 60 cm . It is whirled in a vertical circle and has an angular velocity of 2 rev//s at the bottom of the circle. The area of cross - section of the wire is 0.05 cm ^(2) . Calculate the elongation of the wire when the weight is at the lowest point of the path . Young's modulus of steel = 2xx10 ^(11) N //m^(2) .

A wire increases by 10^(-3) of its length when a stress of 1xx10^(8)Nm^(-2) is applied to it. What is the Young's modulus of the material of the wire?

A 14.5 kg mass, fastened to the end of a steel wire of unstretched length 1m, is whirled in a vertical circle with an angular velocity of 2 rev.//s at the bottom of the circle. The cross-sectional area of the wire is 0.065 cm^(2) . Calculate the elongation of the wire when the mass is at the lowest point of its path Y_(steel) = 2 xx 10^(11) Nm^(-2) .

When a wire 2 m long and 0.05 cm^(2) in cross-section is stretched by a mass of 2 kg, it increases in length by 0.04 mm. Young's modulus of the material of the wire is (g=10ms^(-2))

A steel wire of length 3.0m is stretched through 3.0 mm. the cross-sectional area of the wire is 5.0mm^(2) . Calculate the elastic potential energy stroed in the wire in the stretched condition. Young's modulus of steel is 2.0 xx 10^(11) Nm^(-2) .

DC PANDEY-ELASTICITY-Example
  1. A bar of mass m and length l is hanging from point A as shown in figur...

    Text Solution

    |

  2. A rod AD consisting of three segments AB,BC and CD joined together is ...

    Text Solution

    |

  3. A block of weight 10 N is fastened to one end of wire of cross-section...

    Text Solution

    |

  4. A 2 kg mass is suspended by a rubber cord 2 m long and of cross-sectio...

    Text Solution

    |

  5. A light rod of length of length 2 m is suspended from a ceiling horiz...

    Text Solution

    |

  6. A steel rod of cross-sectional area 16 cm^(2) and two brass rods each ...

    Text Solution

    |

  7. How much should the pressure on a litre of water be changed to compres...

    Text Solution

    |

  8. What will be the decrease in volume of 100 cm^(3) of water under press...

    Text Solution

    |

  9. Find the decrease in the volume of a simple of water from the followin...

    Text Solution

    |

  10. What is the density of lead under a pressure of 2xx10^(8)Nm^(-2) , if ...

    Text Solution

    |

  11. The bulk modulus of water is 2.3 xx 10^(9) Nm^(-2). (i) Find its com...

    Text Solution

    |

  12. A 4 cm cube has its upper face displaced by 0.1 mm by a tangential for...

    Text Solution

    |

  13. A square lead slab of side 50cm and thickness 5.0cm is subjected to a ...

    Text Solution

    |

  14. Consider an Indian rubber cube having modulus of rigidity of 2xx10^(7)...

    Text Solution

    |

  15. The stress-strain graph for a metallic wire is shown at two different ...

    Text Solution

    |

  16. Determine the poisson's ratio of the material of a wire whose volume r...

    Text Solution

    |

  17. A material is having Poisson's ratio 0.2. A load is applied on it due ...

    Text Solution

    |

  18. The stress-strain graphs for two materials A and B are shown in the fi...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the work done in streching a steel wire of Young's modulus o...

    Text Solution

    |

  20. A steel wire of 4.0 m is stretched through 2.0 mm. The cross - section...

    Text Solution

    |