Home
Class 9
PHYSICS
A woman is wearing sharp heeled shoes or...

A woman is wearing sharp heeled shoes or pencil heeled shoes (called stilettos). If the mass of this woman is 50 kg and the area of one heel is `1 cm^(2)`, Calculate the pressure exerted on the ground when the woman stands on just one heel.`(g=10 m //s^(2))`

A

`5.0 xx 10^6 N//m^2`

B

`5.0 xx 10^3 N//m^2`

C

`5.0 xx 10^-2 N//m^2`

D

None of the above

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

In this case the force will be the weight of woman which is given by `m xxg` (where m is the mass of woman and fg is the acceleration due to gravity ).So
Force =`mxxg` ltbr. (weight of woman )`=50 xx 10 N` =500 N
And Area `=1 cm ^(2)`
`=(1)/(1000)m^(2)`
Now ` "Pressure" =("Force" )/("Area")`
`(=500xx10000)/(1)`
`= 5000000 N // m^(2)` (or 5000000 pa)
Thus the pressure exerted by a 50 kg woman sharp - heeled shoes and standing jon only one heel o area `1 cm^(2) "is" 5000000 Nm^(2)` (Which is a very, very large pressure ).
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A box of mass 10 kg has a base area of 1m^(2) . What is the pressure exerted by it on the ground? (Take 1kg wt=10N)

A person weighs 60 kg. The area under the foot of the person is 180cm^(2) . Find the pressure exerted on the ground by the person. (Take g=9.8m//s^(2) )

What is the pressure exerted by a woman weighing 500 N standing on one heel of area of 1cm^2 ?

Find the pressure exerted by a girl weighing 500 N standing on one stiletto heel of area 1 cm^(2) .

A boy weighing 60 kg f is wearing shoes with heel area of cross-section 20cm^2 while a girl weighing 45kg f is wearing shoes with heel of area of cross-section 1.5 cm^2 . Compare the pressures exerted on the ground by their heels when they stands on the heel of one foot.

A girl is wearing a pair of flat shoes. She weight 550 N. The area of contact of one shoe with the ground is 160 cm ^(2) .What pressure will be exerted by the girl on the ground if she stands on two feet ?

The foot of an elephant has an area of 275cm^(2) . If the mass of the elephant is 2200 kg, find the pressure exerted by the on the ground. ( g=10ms^(-2) )

A cubical block of mass 2 kg with each side of 2 cm is lying on the ground. What will be the pressure exerted by the block on the ground? (Take g=9.8m//s^(2) )