Home
Class 9
PHYSICS
A ball thrown up verically returns to th...

A ball thrown up verically returns to the thrower after 6 s. Find
(a) the velocity with which it was thrown up. (b) the maximum height it reaches, and (c ) its position after 4 s.

Text Solution

Verified by Experts

Since the ball thrown up vertically returns to the thrower in 6 seconds , this means that the ball will take half of this time that is `=6/2=3` seconds to go from the thrower its maximum height and the thrower. (a) Calculation of velocity with ball was thrown up
Here, Final velocity ,v=0 (The ball stops )
Intial velocity ,u=? (To be calulated )
Acceleration due `g=-9.8 m//s^(2)` (Ball goes up )
to gravity
And Time taken to t=3s
reach the top
Now v=u+gt
So, `0=u+(-9.8)xx3`
0=u-29.4
u=29.4 m/s
Thus the velocity with which of the ball was thrown up is 29.4 meters per second .
(b ) Calcualtion of the maximum height reached we know that : `v^(2)=u^(2)+2gh`
So, `(0)^(2)=(29.4)^(2)+2xx(-9.8)xxh`
0=864.36-19.6 h
19.6 h= 864.36
` h=(864.36)/(19.6)`
h=44.1 m
Thus , the maximum height reached by the ball is 44.1 metres .
(c ) Calulation of position of ball after 4 s
we have seen above that the maximum height in 3 seconds .So all that we have to do is to find the hieght (or distance ) by which the freely falling ball comes from the top in 1 second ( because 3 s+ 1 s=4 s ).
Now, `h=ut+1/2gt^(2)`
So, h=0xx1+1/2xx9.8xx(1)^(2)` (because t=1s)
h=0+4.9xx1
h=4.9 m
Thus ,the positon of the ball after 4 seconds of throwing is 4.9 metres below the maximum height reached .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball thrown up vertically returns to the thrower after 6s. Find (a) the velocity with which it was thrown up. (b) the maximum height it reaches, and (c) its position after 4s.

A ball trown up vertically returns to the thrower after 10 second. Calculate (i) the velocity with which it was thrown up. (ii) the maximum height it reachesand (iii) its poisition after 7 second.

A ball thrown up vertically returns to the thrower after 8 second. Calculate (i) velocity with which it was thrown (ii) maximum height it acquired. (iii) velocity with which it hit the ground.Given g=9.8 m//s^(2) .

A ball thrown vertically upwards returns to the thrower in 20 second. Calculate the velocity with which it was thrown and the maximum height attained by the ball. Take g = 10 m//s^(2) .

A body is thrown upward and reaches its maximum height. At that position-