Home
Class 12
PHYSICS
From a point source a light falls on a ...

From a point source a light falls on a spherical glass surface (`mu = 1.5` and radius of curvature `= 10 cm`). The distance between point source and glass surface is `50 cm`. The position of image is

A

`25 cm`

B

`50 cm`

C

`100 cm`

D

`150 cm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Using, ` (mu_(2))/(v) - (mu_(1))/(u) = (mu_(2) - mu_(1))/(R)`
Here, `mu_(1) = 1, mu_(2) = 1.5, u = -50 cm`
`:. (1.5)/(v) = - (1)/((-50)) = ((1.5-1))/(10) , (1.5)/(v) = 0.05 - 0.02 = 0.03`
`rArr v = 50 cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • RAY OPTICS AND OPTICAL INSTRUMENTS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Refraction Through A Prism|9 Videos
  • RAY OPTICS AND OPTICAL INSTRUMENTS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Some Natural Phenomena Due To Sunlight|2 Videos
  • RAY OPTICS AND OPTICAL INSTRUMENTS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Total Internal Reflection|7 Videos
  • PRACTICE PAPPER

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Practice Paper 3|50 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS : MATERIALS , DEVICES AND SIMPLE CIRCUITS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Light from a point source in air falls on a spherical glass surface. If mu = 1.5 , and radius of curvature = 20 cm , the distance of light source from the glass surface is 100 cm , at what position will the image be formed ? (NCERT Solved Example)

Light from a point source in air falls on a spherical glass surface. If mu = 1.5 , and radius of curvature = 20 cm , the distance of light source from the glass surface is 100 cm , at what position will the image be formed ? (NCERT Solved Example)

(i) Device the mathematical n between refractive indices n_(1) and n_(2) of two radii and radius of curvature R for refraction at a convex shperical surface. Consider the object to be a point since lying on the principal axis in rarer medium of refractive index n_(1) and a real image formed in the denser medium of refractive index n_(2) . Hence, derive lens marker's formula. (ii) Light from a point source in air falls on a convex spherical glass surface of refractive index 1.5 and radius of curvature 20cm . The distance of light source from the glass surface is 100cm . At what position is the image formed ?

Light from a point source in air falls on a spherical glass surface mu = 1.5 and R = 20 cm . The image is formed at a distance of 100 cm from the glass surface in the direction of incident light. Calculate the object distance from the centre of curvature of the spherical surface.

Light from a point source in air falls on a convex spherical glass surface (mu = 1.5 and R = 20 cm) . Calculate position of the image when the light source is at 1m from the glass surface.

A small LED, emitting light is placed at x distance above a spherical glass of refractive index 1.5 and radius of curvature 30 cm. The image of the LED is formed at a distance of 150 cm away from the surface of sphere along the direction of incident light. Calculate the distance between LED light and the surface of spherical glass.

A small point objects is placed in air at a distance of 60 cm from a convex spherical refractive surface of mu = 1.5 . If radius of curvature of spherical surface is 25 m , calculate the position of the image and the power of the refracting surface.

NCERT FINGERTIPS-RAY OPTICS AND OPTICAL INSTRUMENTS-Reflection At Spherical Surfaces And By Lenses
  1. From a point source a light falls on a spherical glass surface (mu = ...

    Text Solution

    |

  2. An air bubble in a glass sphere (mu = 1.5) is situated at a distance 3...

    Text Solution

    |

  3. A convex refracting surface of radius of curvature 20 cm separates two...

    Text Solution

    |

  4. Light from a point source in air falls on a spherical glass surface. I...

    Text Solution

    |

  5. A mark placed on the surface of a sphere is viewed through glass from ...

    Text Solution

    |

  6. A biconvex lens has focal length (2)/(3) times the radius of curvature...

    Text Solution

    |

  7. A convex lens of focal length 0.2 m and made of glass (mu = 1.50) is ...

    Text Solution

    |

  8. A double convex lens, lens made of a material of refractive index mu(1...

    Text Solution

    |

  9. A double convex lens is made of glass of refractive index 1.55 with bo...

    Text Solution

    |

  10. What is the refractive index of material of a plano-convex lens , if ...

    Text Solution

    |

  11. The radii of curvature of the surfaces of a double convex lens are 20 ...

    Text Solution

    |

  12. A convex lens is dipped in a liquid whose refractive index is equal to...

    Text Solution

    |

  13. A convergent beam of light passes through a diverging lens of focal le...

    Text Solution

    |

  14. Radii of curvature of a converging lens are in the ratio 1 : 2. Its fo...

    Text Solution

    |

  15. A man is trying to start a fire by focusing sunlight on a piece of pap...

    Text Solution

    |

  16. A square card of side length 1 mm is being seen through a magnifying l...

    Text Solution

    |

  17. A converging lens is used to form an image on a screen. When the upper...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following form(s) a virtual and erect image for all posit...

    Text Solution

    |

  19. A real image of a distant object is formed by a plano-convex lens of i...

    Text Solution

    |

  20. An object is placed at a distance of 1.5 m from a screen and a convex ...

    Text Solution

    |