Home
Class 12
PHYSICS
Water is flowing in a pipe of radius 1.5...

Water is flowing in a pipe of radius 1.5 cm with an average velocity 15 cm `s^(-1)`. What is the nature of flow? Given coefficient of viscosity of water is `10^(-3)` kg `m^(-1) s^(-1)` and its density is `10^(3)` kg `m^(-3)`

Text Solution

Verified by Experts

Reynolds number for the given situation is given as
`R_(e) = (rho v D)/eta `
Here p, density = `10 ^(3) kg m(-3)` Coeff. of viscosity, `eta = 10 ^(-3) kg m^(-1) s^(-1)`
Average velocity of water, v = 15 cm `s^(-1)` = 0.15 m `s^(-1)`
Diameter of pipe, D = 2 `xx` 1.5 cm
= 3 cm
0.03m
Hence, `R_(B) = (10^(3)xx0.15xx0.03)/10^(-3)`
`10^(6)xx0.0045 = 4500`
`:. R_(e) >2000`
Therefore, the flow is turbulent.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Water is following in a pipe of radius 1.5 cm with an average velocity of 15 cms^(-1) . What is the nature of flow? Given coeffcient of viscosity of water is 10^(-3) kg m^(-1)s^(-1) and its density is 10^(3) kgm^(-3) .

Water is flowing in a pipe of diameter 6 cm with an average velocity 7.5 cm^(-1).s^(-1) and its density is 10^(3) kg m^(-3) . What is the nature of flow ? Given coefficient of viscosity of water is 10^(-3) kgm^(-1) s^(-1).

Water flow at a speed of 7cm s^(-1) through a pipe of tube of radius 1.5 cm . What is the nature of the flow ? Cofficient of viscosity of water is 10^(-3) kg m^(-1) s^(-1) and its density is 10^(3) kg m^(-3)

The water flows form a tap of diameter 1.25 cm with a rate of 5xx10^(-5) m^(3) s^(-1). The density and coefficient of viscosity of water are 10^(3)kg m ^(-3) and 10^(-3) Pa. s respectively. The flow of water is

The maximum average velocity of water in a tube of diameter 2 cm so that the flow becomes laminer is [Viscosity of water is 10^(-3)N m^(-2)s^(-1)]

Water is flowing in a pipe of diameter 4 cm with a velocity 3 m//s . The water then enters into a tube of diameter 2 cm . The velocity of water in the other pipe is

A metallic sphere of radius 1.0 xx 10^(-3) m and density 1.0 xx 10^(4) kg//m^(3) enters a tank of water, after a free fall through a distance of h in the earth's gravitational field. If its velocity remains unchanged after entering water, determine the value of h . Given: coefficient of viscosity of water = 1.0 xx 10^(-3) N s//m^(2), g = 10ms^(-12) and density of water = 1.0 xx 10^(3) kg//m^(3) .

What is the maximum flow rate of water (in m^(3) s^(-1) ) for laminar flow in a pipe having diameter of 6 cm. Given that coefficent of viscosity of water is 0.01 poise. Density of water 10^(3) kg m^(-3) .