Home
Class 12
PHYSICS
A small filament is at the centre of a h...

A small filament is at the centre of a hollow glass sphere of inner and outer radii 8 cm and 9 cm respectively. The refractive index of glass is 1.50. Calculate the position of the image of the filament when viewed from outside the sphere.

Text Solution

Verified by Experts

For refraction at the first surface, `mu_(1)=1,mu_(2)=1.50,u=-8 cm`
R = -8cm
`mu_(2)/v-mu_(1)/u=(mu_(2)-mu_(1))/R`
`(1.5)/(v.)-100/(-8cm)=(1.50-1.00)/(-8cm)`
v = -8 cm
It means that due to the first surface the image is formed at the centre of the sphere. For the second surface, `mu_(1)=1.50,mu_(2)=1,u=-9cm,R=-9cm`
`mu_(2)/v-mu_(1)/u=(mu_(2)-mu_(1))/R`
`1/v=1.50/(-9cm)=(1-1.50)/(-8cm)`
v = -9 cm
Hence, the final image is formed at the centre of the sphere.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A hollow sphere of internal and external diameters 4 cm and 8 cm respectively is melted into a cone of base diameter 8 cm. Calculate the height of the cone.

A hollow spherical body of inner and outer radii 6 cm, and 8 cm respectively floats half submerged in water. Find the density of the material of the sphere.

The radii of curvature of the two surface of a double convex glass lens are 10 cm and 20 cm respectively. If the refractive index of glass in 1.5, then its focal length will be

There is a small air bubble at the centre of a solid glass sphere of radius 'r' and refractive index mu . What wil be the apparent distance of the bubble from the centre of the sphere, when viewed from outside?

A hollow sphere of internal and external radii 6cm and 8cm respectively,is melted and recast into small cones of base radius 2cm and height 8cm. Find the number of cones.

Calculate the focal length of a biconvex lens in air if the radii of its surfaces are 60 cm and 15 cm. Refractive index of glass = 1.5

A small air bubble in a glass sphere of radius 2 cm appears to be 1 cm from the surface when looked at, along a diameter. If the refractive index of glass is 1.5 , find the true position of the air bubble. .

The radius of a glass ball is 5 cm. There is an air bubble at 1cm from the centre of the ball and refractive index of glass is 1.5. The position of image viewed from surface near the bubble is.

A small air bubble in glass shpere of radius 2 cm appears to be 1 cm from the surface when looked at, along a diameter. If the refractive index of glass is 1.5 , find the true position of the air bubble.

A mark is made on the surface of a glass sphere of diameter 10 cm and refractive index 1.5. It is viewed through the glass from a portion directly opposite. The distance of the image of the mark from the centre of the sphere will be