Home
Class 11
PHYSICS
Two constant forces vecF1 and vecF2 act ...

Two constant forces `vecF_1` and `vecF_2` act on a body of mass `8kg`. These forces displace the body from point `P(1, -2, 3)` to `Q` `(2, 3, 7)` in `2s` starting from rest. Force `vecF_1` is of magnitude `9N` and is acting along vector `(2hati-2hatj+hatk)`. Work done by the force `vecF_2` is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two constant forces vec(F)_(1) and vec(F)_(2) acts on a body of mass 8 kg. These forces displaces the body from point P(1, -2,3) to Q(2,3,7) in 2s starting from rest. Force vec(F)_(1) is of magnitude 9 N and is acting along vector (2hat(i)-2hat(j)+hat(k)) . Work done by the force vec(F)_(2) is :-

A force vecF=5hati+6hatj+4hatk acting on a body, produces a displacement vecS=6hati-5hatk . Work done by the force is

A force vecF= (3hati+4hatj) N acts on a body and displaces it by vecS= (3hati+4hatj)m . The work done (W= vecF*vecS ) by the force is :

A force of vecF=2xhati+2hatj+3z^2hatk N is acting on a particle. Find the work done by this force in displacing the body from (1, 2, 3)m to (3, 6, 1)m .

A force of vecF=2xhati+2hatj+3z^2hatk N is acting on a particle. Find the work done by this force in displacing the body from (1, 2, 3)m to (3, 6, 1)m .

A force vecF= (3hati+4hatj) N acts on a body and displaces it by vecS= (3hati+4haj)m . The work done (W= vecF*vecS ) by the force is :

A force vecF=6xhati+2yhatj displaces a body from vecr_1=3hati+8hatj to vecr_2=5hati-4hatj . Find the work done by the force.