Home
Class 11
PHYSICS
A point on the rim of a disc starts circ...

A point on the rim of a disc starts circular motion from rest and after time t, it gains an angular acceleration given by `alpha=3t-t^(2)`. Calculate the angular velocity after 2 s.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle starts from rest and its angular displacement (in rad) is given theta=(t^2)/(20)+t/5 . Calculate the angular velocity at the end of t=4s .

A particle starts from rest and its angular displacement (in rad) is given theta=(t^2)/(20)+t/5 . Calculate the angular velocity at the end of t=4s .

A particle starts from rest and its angular displacement (in red) is given by theta = (t^2)/(20) +(t)/(5), calculate the angular velocity at the end of t =4 second.

The angular displacement of particle (in radian) is given by theta=t^(2) + t . Calculate angular velocity at t=2 second.

A particla starting from rest undergoes acceleration given by a=|t-2|" m/s"^(2) where t is time in sec. Find velocity of particle after 4 sec. is :-

A particla starting from rest undergoes acceleration given by a=|t-2|" m/s"^(2) where t is time in sec. Find velocity of particle after 4 sec. is :-

A particla starting from rest undergoes acceleration given by a=|t-2|" m/s"^(2) where t is time in sec. Find velocity of particle after 4 sec. is :-

The angular displacement of a particle is given by theta=t^(3)+ t^(2)+ t+1 then, its angular velocity at t = 2sec is ……….. rad s^(-1)

The angular displacement of a particle is given by theta=t^(3)+ t^(2)+ t+1 then, its angular velocity at t = 2sec is ……….. rad s^(-1)

A disc of radius 0.1 m starts from rest with an angular acceleration of 4.4 rad//s^(2) .Then linear velocity of the point on its after 5 s is