Home
Class 12
PHYSICS
A horizontal wire of length 0.5m carries...

A horizontal wire of length `0.5m` carries a current of `5A`. If the mass of the wire is `10mg`, the minimum magnetic field required to support the weight of the wire is `(g=10m//g^(2))`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A horizontal conducting wire of length 0.1 m carries a current of 4A. If mass of the wire is 7.5 xx 10^(-5) kg and g=10 m//s^(2) , the uniform magnetic induction required to support the weight of the wire is

A horizontal conducting wire of length 0.1 m carries a current of 4A. If mass of the wire is 7.5 xx 10^(-5) kg and g=10 m//s^(2) , the uniform magnetic induction required to support the weight of the wire is

A horizontal wire 0.1 m long carries a current of 5 A. Find the magntiude and diretion of the magnetic field, which can support the weight of the wire. Assume wire to be of mass 3xx10^-3 kg m^-1

A horizontal wire 0*1m long carries a current of 5A . Find the magnitude and direction of the magnetic field, which can support the weight of the wire. Given the mass of the wire is 3xx10^-3 kg//m and g=10ms^-2 .

A horizontal wire 0*2m long carries a current of 4A . Find the magnitude and direction of the magnetic field, which can support the weight of the wire. Given, the mass of the wire is 3xx10^-3kg//m , g=10ms^-2 .

A horizontalwire 0.1m longcarries a current of 5 A. Findthe magnitude of magnetic field which can support the weight of the wire. Mass of given wire is 3 xx 10^3Kgm^(-1) .

The current carried by a horizontal wire of length 0.6 m and mass 5 xx 10^(-3) kg/m is 5 A. Calculate the magnitude and direction of magnetic field which can support the weight of the wire. (Take g = 10 m//s^(2) )

A horizontal wire 0*1m long having mass 3g carries a current of 5A . Find the magnitude of the magnetic field which must act 30^@ to the length of the wire inorder to support its weight.