Home
Class 12
PHYSICS
Blocks A and B of masses 5 kg and 10kg a...

Blocks A and B of masses 5 kg and 10kg are placed as shown in figure. If block A is pulled with 50 N. Find out acceleration of the A and B. if coefficient of friction between A and B is 0.5and between B and ground is 0.4.

Text Solution

Verified by Experts


Limiting friction between A and B, `f_(1)=mu_(1)R_(1)=0.5xx5g=24.5N`
Limiting friction between B and ground `f_(2)=mu_(2)R_(2)=0.4xx15g=58.8N`
For block `A 50-f_(1)=5xxarArr50-24.5=5xxarArra=5.1 m//s^(2)`
For block B accelerating force `f_(1)=24.5N` is less than limiting friction `f_(2)=58.8N` so block B will remain at rest.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-I|52 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-II|112 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Block A and B of masses 5 kg and 10 kg are placed as shown in figure. If block A is pulled with 50 N. Find out acceleration of the A and B. If coefficient of friction between A and B is 0.5 and between B and ground is 0.4.

A is a 100kg block, and B is a 200kg block. As shown in figure the block A is attached to a string tied to a wall. The coefficient of friction between A and B is 0.2 and the coefficient of fricition between B and floor is 0.3. Then calculate the minimum force required to move the block B. (take g=10m//s^(2) ).

A block A with mass 100kg is resting on another block B of mass 200kg. As shown in figure a horizontal rope tied to a wall hold it. The coefficient of friction between A and B is 0.2 while coefficient of friction between B and the ground is 0.3 . the minimum required force F to start moving B will be.

A block A of mass 200 kg rest on a block B of mass 300 kg . A is tied with a horizontal string to a wall. Coefficient of friction between A and B is 0.25 and that between B and floor is 0.2 . The horizontal force F needed to move the block B is

Two block A and B are arrenged as shown in figure (m_(A) = 5 kg and m_(B) = 10 kg) Find the acceleration of blocks if F = 40 N

Block A and B shown in the figure are connected with a bar of negligible weight. A and B each has mass 170 kg , the coefficient of friction between A and the plane is 0.2 and that between B and the plane is 0.4 (g = 10 ms_(-2)) What is the total force of friction between the blocks and the plane?

Two blocks A and B of masses 10 kg and 15 kg are placed in contact with each other rest on a rough horizontal surface as shown in the figure. The coefficient of friction between the blocks and surface is 0.2. A horizontal force of 200 N is applied to block A. The acceleration of the system is ("Take g"=10ms^(-2))

Two blocks A and B of respective masses 6 kg and 4 kg are connected with a string passing over a light friction less pulley as shown in the figure . The coefficient of friction between the block A and horizontal surface is 0.4 . Then the minimum mass of block C which should be placed over A to prevent it from moving is :

ALLEN-NEWTONS LAWS OF MOTION-SWOE
  1. A block rest on a rough inclined plane as shown in fig. A horizontal f...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses m(1)=1 kg and m(2)=2 kg are connected by a string...

    Text Solution

    |

  3. For shown situation draw a graph showing acceleration of A and B on y-...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass m rests on a rough horizontl surface as shown in figur...

    Text Solution

    |

  5. A particle of mass m rests on a horizontal floor with which it has a c...

    Text Solution

    |

  6. A block of 1 kg is stopped against a wall by applying a force F perpen...

    Text Solution

    |

  7. A block A with mass 100kg is resting on another block B of mass 200kg....

    Text Solution

    |

  8. Consider the figure shown here of a moving cart C. if the coefficient ...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass 1kg lies on a horizontal surface in a turck, the coeff...

    Text Solution

    |

  10. Coefficient of friction between two block shown in figure is mu = 0.4....

    Text Solution

    |

  11. A horizontal force of 10N is necessary to just hold a block stationary...

    Text Solution

    |

  12. Blocks A and B of masses 5 kg and 10kg are placed as shown in figure. ...

    Text Solution

    |

  13. If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is...

    Text Solution

    |

  14. If the momenta of two particles of a system are given by vecp(1)=2hati...

    Text Solution

    |

  15. A rocket fired from the earth's surface ejects 1% of its mass at a spe...

    Text Solution

    |

  16. A force 250N is required to lift a 1200N weight through a pulley syste...

    Text Solution

    |

  17. The fricition coefficient between the table and block shown in fig. is...

    Text Solution

    |

  18. 12N of force required to be applied on A to slip on B. Find the maximu...

    Text Solution

    |

  19. What is the acceleration of the block and trolley system shown in if t...

    Text Solution

    |

  20. A circular racetrack of radius 300 m is banked at an angle of 15^(@) I...

    Text Solution

    |