Home
Class 12
PHYSICS
If coeffiecient of friction between the ...

If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is 0.4 then out acceleration of the system and tension in the string. `(g=10m//s^(2))`

Text Solution

Verified by Experts

Acceleration of the system `a=(4g-0.4(2g))/(6)=5.33m//s^(3)`
For the block of mass 4kg `4g-T=4(5.33)rArrT=18.68N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-I|52 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-II|112 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 10 kg is sliding on a surface inclined at 30^(@) with horizontal . If coefficient of friction between the block and the surface is 0.5 , find acceleration produced in the block . Take g = 9.8 m //^(2) .

A 'block' of mass 10 kg is suspended with string as shown in figure. Find tension in the string. (g=10m//s^(2))

In the system shown in figure all surfaces are smooth. Strings is massless and inextensible.Find acceleration of the system and tension T in the string (g=10m//s^(2))

A trolley of mass 20 kg is attached to a block of mass 4kg by massless string passing over a frictionless pulley as shown in the figure. If the coefficient of kinetic friction between trolley and the surface is 0.02, then the accderal ion of the trolley and block system is ("Take" g=10ms^(-2))

Figure shown two blocks in contact sliding down an inclined surfase of inclination 30^(@) . The friction coefficient between the block of mass 4.0kg and the incline is mu _(2) =0.30 . Find the acceleration of 2.0kg block. (g = 10m//s^(2))

What is the acceleration of the block and trolley system shown in if the coefficient of kinetic friction between the trolley and the surface is 0 .04 ? What is the tension in the string ? Take g = 10 ms^(-2) Neglect the mass of the string .

Two blocks of mass 4kg and 2kg are connected by a heavy string and placed on rough horizontal plane. The 2 kg block is pulled with a constant force F. the coefficent of friction between the blocks and the ground is 0.5. what is the value of F so that tension in the string is constant throughout the length? (g=10m//s^(2))

ALLEN-NEWTONS LAWS OF MOTION-SWOE
  1. A block rest on a rough inclined plane as shown in fig. A horizontal f...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses m(1)=1 kg and m(2)=2 kg are connected by a string...

    Text Solution

    |

  3. For shown situation draw a graph showing acceleration of A and B on y-...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass m rests on a rough horizontl surface as shown in figur...

    Text Solution

    |

  5. A particle of mass m rests on a horizontal floor with which it has a c...

    Text Solution

    |

  6. A block of 1 kg is stopped against a wall by applying a force F perpen...

    Text Solution

    |

  7. A block A with mass 100kg is resting on another block B of mass 200kg....

    Text Solution

    |

  8. Consider the figure shown here of a moving cart C. if the coefficient ...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass 1kg lies on a horizontal surface in a turck, the coeff...

    Text Solution

    |

  10. Coefficient of friction between two block shown in figure is mu = 0.4....

    Text Solution

    |

  11. A horizontal force of 10N is necessary to just hold a block stationary...

    Text Solution

    |

  12. Blocks A and B of masses 5 kg and 10kg are placed as shown in figure. ...

    Text Solution

    |

  13. If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is...

    Text Solution

    |

  14. If the momenta of two particles of a system are given by vecp(1)=2hati...

    Text Solution

    |

  15. A rocket fired from the earth's surface ejects 1% of its mass at a spe...

    Text Solution

    |

  16. A force 250N is required to lift a 1200N weight through a pulley syste...

    Text Solution

    |

  17. The fricition coefficient between the table and block shown in fig. is...

    Text Solution

    |

  18. 12N of force required to be applied on A to slip on B. Find the maximu...

    Text Solution

    |

  19. What is the acceleration of the block and trolley system shown in if t...

    Text Solution

    |

  20. A circular racetrack of radius 300 m is banked at an angle of 15^(@) I...

    Text Solution

    |