Home
Class 12
PHYSICS
A 4.0 kg block is put on top of a 5.0kg ...

A 4.0 kg block is put on top of a 5.0kg block. In order to cause the top block to slip on the bottom one, a horizontal force of 12N must be applied to the top block. Assuming a friction less table the maximum horizontal force F which can be applied to the lower block so that the blocks, will move together should be

A

`lt30N`

B

`lt27N`

C

`lt15N`

D

`lt9N`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

As both the blocks move together, their accelration
(a) should be same.
For upper block of 4 kg.
force (f)=12N
`therefore4xxa=12`
or `a=(12)/(4)=3 m//s^(3)`
Maximum horizontal force on lower block of 5 kg is given by `F-f=(5)xx(3)`
or `F-12=5xx3` or `F=15+12v=27N`
`therefore` Maximum horizontal force =27N
`therefore` force should be less than 27 N
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-II|112 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise SWOE|44 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Coefficient of static friction between the two blocks in Fig. 7.124 is mu and the table is frictionless . Maximum horizontal force which can be applied on the lower such that the blocks move together , is :

The coefficient of static friction between the two blocks shown in figure is mu and the table is smooth. What maximum horizontal forced F can be applied to he block of mass M so that the block move together?

A horizontal force of 4 N is applied to a block of mass 2 kg resting on a frictionless table. What is the acceleration of the block in ms^(-2) ?

Two blocks of mass m = 1 kg and M = 2 kg are in contact on a frictionless table. A horizontal force F(= 3N) is applied to m. The force of contact between the blocks, will be-

A block the of mass 4kg is placed on another block of mass 5kg and the block B rests on a smooth horizontal table for sliding the block A on B a horizontal force 12N is required to be applied force on it How much maximum horizontal force can be applied on 'B' s that both A and B move together? Also find out the accleration proudced by this force .

The coefficient of static friction between two blocks is 0.5 and the table is smooth. The maximum horizontal force that can be applied to move the blocks together is N. (take g = 10 ms^(-2) )

The friction coefficient between the blocks is mu . If force F is applied on the lower block , analyse motion of two blocks.

A 4 kg block A is placed on the top of 8 kg block B which rests on a smooth table. A just slips on B when a force of 12 N is applied on A. Then the maximum horizontal force F applied on B to make both A and B move together, is

A block of mass 2 kg is placed on the floor (mu=0.4) . A horizontal force of 7 N is applied on the block. The force of friction between the block & floor is f_(s) . Find the f_(s) .

ALLEN-NEWTONS LAWS OF MOTION-EXERCISE-I
  1. Consider the following statement. When jumping from some height, you s...

    Text Solution

    |

  2. A block has been placed on an inclined plane . The slope angle of thet...

    Text Solution

    |

  3. A 4.0 kg block is put on top of a 5.0kg block. In order to cause the t...

    Text Solution

    |

  4. A monkey of mass 20kg is holding a vertical rope. The rope will not br...

    Text Solution

    |

  5. A man weighs 80kg . He stands on a weighing scale in a lift which is m...

    Text Solution

    |

  6. A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination theta. T...

    Text Solution

    |

  7. The coefficient of static friction, mu(s) between block A of mass 2 k...

    Text Solution

    |

  8. A cyclist on the ground goes round a ciruclar path of circumference 34...

    Text Solution

    |

  9. Two particles of masses m and M(Mgtm) are connected by a cord that pas...

    Text Solution

    |

  10. Two forces vecF(1)=(3N)hati-(4N)hatj and vecF(2)=-(1N)hati-(2N)hatj ac...

    Text Solution

    |

  11. A horizontal force of 10N is necessary to just hold a block stationary...

    Text Solution

    |

  12. In the figure given below, the position time graph of a particle of ma...

    Text Solution

    |

  13. A person is standing in an elevator. In which situation he finds his w...

    Text Solution

    |

  14. Two weights w(1) and w(2) are suspended from the ends of a light strin...

    Text Solution

    |

  15. A particle is moving under the influence of a force which is fixed in ...

    Text Solution

    |

  16. A force of 10 Newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Cha...

    Text Solution

    |

  17. A rocket of mass 1000 kg is to be projected vertically upwards. The ga...

    Text Solution

    |

  18. Three blocks of masses m(1),m(2)and m(3) are connected by massless str...

    Text Solution

    |

  19. A 0.5 kg ball moving with a speed of 12 m//s strikes a hard wall at an...

    Text Solution

    |

  20. A person used force (F) , shown in figure to move a load with constant...

    Text Solution

    |