Home
Class 12
PHYSICS
Steam at 100^(@)C is passed into 1.1 kg ...

Steam at `100^(@)C` is passed into `1.1 kg` of water contained in a calorimeter of water equivalent `0.02kg` at `15^(@)C` till the temperature of the calorimeter and its content rises to `80^(@)C`. What is the mass of steam condensed? Latent heat of steam = `536 cal//g`.

A

`0.130`

B

`0.065`

C

`0.260`

D

`0.135`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Heat lost = Heat gained
` m_("steam") xx 540 = 1100 xx 1 xx (80-15)+20xx 1 xx (80-15)`
`therefore ` mass of steam condensed = `0.13` kg
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GEOMETRICAL OPTICS

    ALLEN|Exercise EXERCISE -02|82 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    ALLEN|Exercise EXERCISE -03|11 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    ALLEN|Exercise SOME WORKED OUT EXAMPLES|84 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    ALLEN|Exercise All Questions|427 Videos
  • GRAVITATION

    ALLEN|Exercise EXERCISE 4|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A steam at 100^@C is passed into 1 kg of water contained in a calorimeter of water equivalent 0.2 kg at 9^@C till the temperature of the calorimeter and water in it is increased to 90^@C . Find the mass of steam condensed in kg(S_(w) = 1 cal//g^@C, & L_("steam") = 540 cal//g) (EAM = 14 E) .

Steam at 100^@C is passed into a calorimeter of water equivalent 10 g containing 74 cc of water and 10 g of ice at 0^@C . If the temperature of the calorimeter and its contents rises to 5^@C , calculate the amount of steam passed. Latent heat of steam =540 kcal//kg , latent heat of fusion =80 kcal//kg .

5 gm of steam at 100^@ C is passed into calorimeter containing liquid. Temperature of liquid rises from 32^@ C to 40^@ C . Then water equivalent of calorimeter and contents is

Steam at 100^(@)C is added slowly to 1400 gm of water at 16^(@)C until the temperature of water is raised to 80^(@)C . The mass of steam required to do this is ( L_(V) = 540 cal/g)

When 0.400 kg of water at 30^(@)C is mixed with 0.150 kg of water at 25^(@)C contained in a calorimeter, the final temperature is found to be 27^(@)C , find the water equivalent of the calorimeter.

Steam is passed into 54 gm of water at 30^(@)C till the temperature of mixture becomes 90^(@)C . If the latent heat of steam is 536 cal//gm , the mass of the mixture will be

1 g of a steam at 100^(@)C melt how much ice at 0^(@)C ? (Length heat of ice = 80 cal//gm and latent heat of steam = 540 cal//gm )

A copper calorimeter of mass 100 gm contains 200 gm of a mixture of ice and water. Steam at 100°C under normal pressure is passed into the calorimeter and the temperature of the mixture is allowed to rise to 50°C. If the mass of the calorimeter and its contents is now 330 gm, what was the ratio of ice and water in beginning? Neglect heat losses. Given : Specific heat capacity of copper =0.42xx10^3 J kg^(-1) K^(-1) . Specific heat capacity of water =4.2 xx10^3 J kg^(-1) K^(-1) Specific heat of fusion of ice =3.36xx10^5 J kg^(-1) Latent heat of condensation of steam =22.5 xx 10^5 J kg^(-1)

ALLEN-GEOMETRICAL OPTICS-EXERCISE -01
  1. Objects A and B that are initially separated from each other and well ...

    Text Solution

    |

  2. If H(C) , H(K) andH(F) are heat required to raise the temperature of ...

    Text Solution

    |

  3. Steam at 100^(@)C is passed into 1.1 kg of water contained in a calori...

    Text Solution

    |

  4. Water is used in car radiators as coolant because

    Text Solution

    |

  5. If mass-energy equivalence is taken into account , when water is coole...

    Text Solution

    |

  6. If the intermolecules forces vanish away, the volume occupied by the m...

    Text Solution

    |

  7. A refrigerator converts 100 g of water at 25^(@)C into ice at -10^(@)C...

    Text Solution

    |

  8. Pressure versus temperature graphs of an ideal gas are as shown in fig...

    Text Solution

    |

  9. In a process the density of a gas remains constant. If the temperature...

    Text Solution

    |

  10. The expansion of unit mass of a perfect gas at constant pressure is sh...

    Text Solution

    |

  11. Air is filled at 60^(@)C in a vessel of open mouth. The vessle is heat...

    Text Solution

    |

  12. One mole of an ideal gas undergoes a process p=(p(0))/(1+((V(0))/(V))...

    Text Solution

    |

  13. Two identical glass bulbs are interconnected by a thin glass tube. A g...

    Text Solution

    |

  14. As shown , a piston chamber pf cross section area A is filled with ide...

    Text Solution

    |

  15. A gas has volume V and pressure p. The total translational kinetic ene...

    Text Solution

    |

  16. A mixture of n(1) moles of monoatomic gas and n(2) moles of diatomic g...

    Text Solution

    |

  17. Four containers are filled with monoatomic ideal gases. For each conta...

    Text Solution

    |

  18. 10^(23) molecules of a gas strike a target of area 1 m^(2) at angle 45...

    Text Solution

    |

  19. From the following V-T diagram we can conclude:-

    Text Solution

    |

  20. The density in grams per litre of ethylene (C(2)H(4)) at STP is :-

    Text Solution

    |