Home
Class 12
PHYSICS
A car starts from P and follows the path...

A car starts from P and follows the path as shown in figure. Finally car stops at R. If the distance travelled is s and magnitude of displacement of the car is d then value of `(3s)/(4d)`.
`[a = 7m, b = 8m " and " r = (11)/(pi) m " take " pi = (22)/(7)]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1

Distance travelled by the car `= 48 m`,
Displacement of the car `= 36 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A car starts from P and follows the path as shown in figure finally car stops at R, find the distance travelled and displacement of the car are - (If a = 7 m, b = 8m and r = (11)/(pi) m, pi = (22)/(7))

A car moves from O to D along the path OABCD shown in fig. What is distance travelled and net displacement.

A car travels at a speed of 25 m/s for 8 hours. What is the distance (in km) travelled by the car?

A car takes 25s to stop after th application of breaks. Whatt is the distance traveled by the car if the brakes prouduces a uniform retardation of 0.4 m s^(-2) ?

A boy of mass 40 kg moves on a 10 m long , 60 kg railroad car on the smooth horizontal floor. Now the boy moves with speed 5 m//s . (a) Find the velocity of the car with respect to the floor. (b) If the boy starts from middle of the car and reaches to one end of the car , find the distance traveled by the car. (c ) If the boy stops at the end , find the velocity of the car. (d) If the boy falls off the car at one end while walking , find the velocity of the car.

A 810 kg car accelerates from rest to 27 m/s in a distance of 120 m. What is the magnitude of the average net force acting on the car ?