Home
Class 12
PHYSICS
A platform of infinite mass is moving up...

A platform of infinite mass is moving upward with velocity `5 m//s`. At time `t = 0`, a ball which is at height `100 m` above the platform starts fallng freely. If the velocity of ball just after the collision is `10 v m//s` then value of v is (Assum elastic collision) `(g = 10 m//s^(2))`:

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
5


`x = (1)/(2) g t^(2)` .....(1) (for ball)
`100 - x 5t` .....(2) for (plat form)
From (1) & (2), we get
`100 - (1)/(2) g t^(2) = 5t`
`100 - 5 t^(2) = 5t`
`t^(2) + t - 20 = 0`
`(t - 4) (t + 5) = 0`
`t = 4s`
Velocity of ball after `4s`,
`v' = 0 + 10 xx 4 = 40 m//s`
Velocity of ball just after collision
`v'' = (40 - (- 5)) + 5`
`v'' = 50 m//s = 10 v rArr v = 5`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A platform of infinite mass is moving upward with velocity 5 m//s. At time t = 0, a ball which is at height 100 m above the platform starts falling freely. The velocity of ball just after the collision will be (Assume elastic collision) (g=10 m//s^(2)):

A ball is moving with velocity 2m//s towards a heavy wall moving towards the ball with speed 1m//s as shown in figure. Assuming collision to be elastic, find the velocity of ball immediately after the collision.

A ball of mass m moving with velocity V , makes a head on elastic collision with a ball of the same moving with velocity 2 V towards it. Taking direction of V as positive velocities of the two balls after collision are.

A ball of mass 10 kg is moving with a velocity of 10 m / s . It strikes another ball of mass 5 kg which is moving in the same direction with a velocity of 4 m / s . If the collision is elastic, their velocities after the collision will be, respectively

A ball of mass m_(1) is moving with velocity 3v. It collides head on elastically with a stationary ball of mass m_(2) . The velocity of both the balls become v after collision. Then the value of the ratio (m_(2))/( m_(1)) is

Two pendulum bobs of mass m and 2m collide elastically at the lowest point in their motion. If both the balls are releasd from height H above the lowest point, Velocity of the bob of mass m just after collision is

A glass ball collides with an identical ball at rest with v_(0)=2 m/sec. If the coefficient of restitution of collision is e = 0.5, find the velocities of the glass balls just after the collision.

A ball is falling a height of 50 m . It strikes the ground and rebounds to a height of 10 m . Calculate the velocity of the ball just before and after the collision . Also find the loss of kinectic energy of the ball during its collisio with ground .

A ball A of mass M collides elastically with a similar ball B at rest as shown in figure. Initially velocity of ball A is u m/s. After collision,