Home
Class 12
PHYSICS
From some instruments current measured i...

From some instruments current measured is `I=10.0amp`, potential different measured is `V=100.0 V`, length of wire is `31.4 cm`, and diameter of wire is `2.00mm` (all in correct significant figure). The resistivity of wire (in correct significant figures)will be (use `pi=3.14`)

A

`1.00 xx 10^(-4) Omega-m`

B

`1.00 xx 10^(-4) Omega-m`

C

`1.00 xx 10^(-4) Omega-m`

D

`1.00 xx 10^(-4) Omega-m`

Text Solution

Verified by Experts

`rho=(piD^(2))/(4L)=(V)/(L)=((3.14)(2.00xx10^(-3))^(2))/(4(0314))((100.0)/(10.0))`
and answer should be in three `S.F` so `rho = 1.00 xx 10^(-4)Omega -m` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • EXPERIMENTAL PHYSICS

    RESONANCE|Exercise Exercise|12 Videos
  • EXPERIMENTAL PHYSICS

    RESONANCE|Exercise Exercise -1 PART|1 Videos
  • ELECTROSTATICS

    RESONANCE|Exercise HLP|39 Videos
  • GEOMATRICAL OPTICS

    RESONANCE|Exercise Advance level Problems|35 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an experiment, current measured is, 1 = 10.0 A , potential difference measured is V = 100.0 C , length of the wire is 31.4 cm and the diameter of the wire 2.00 mm (all in correct significant figures). Find resistivity of the wire in correct significant figures. [Take pi = 3.14 , exact]. (a) (b) (c) (d) .

Radius of a wire is 2.50 mm. The length of the wire is 50.0 cm. If mass of wire was measured as 25g, then find the density of wire in correct significant figures. [Given, pi = 3.14, exact]

A thin wire has a length of 21.7 cm and radius 0.46 mm. Calculate the volume of the wire to correct significant figures.

A thin wire has length of 21.7 cm and radius 0.46 mm. Calculate the volume of the wire to correct significant figures?

In the experiment of Ohm's law, when potential difference of 10.0 V is applied, current measured is 1.00 A. If length of wire is found to be 10.0cm and diameter of wire 2.50 mm, then find maximum permissible percentage error in resistivity.

If the length of wire is (100.0 cm) and radius of wire as measured from screw gauge is (1.00mm) then the specific resistance of wire material is .