Home
Class 12
PHYSICS
In an excited state of hydrogen like ato...

In an excited state of hydrogen like atom an electron has total energy of `-3.4 eV`. If the kinetic energy of the electron is E and its de-Broglie wavelength is `lambda`, then

A

`E=6.8eV,lambda=6.6xx10^(-10)m`

B

`E=3.4eV,lambda=6.6xx10^(-10)m`

C

`E=3.4eV,lambda=6.6xx10^(-11)m`

D

`E=6.8eV,lambda=6.6xx10^(-11)m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Thepotential energy `=-2xx`kinetic energy `=-2E`.
`therefore` Total energy `=-2E+E=-3.4eV` or `E=3.4eV`.
Let `p=` momentum and `m=` mass of the electron.
`therefore E=(p^2)/(2m)` or `psqrt(2mE)`.
de broglie wavelength,` lambda =(h)/(p)=(h)/(sqrt(2mE))`
On substituting the values, we get
`lambda =(6.63xx10^(-34))/(sqrt(2xx9.1xx10^(-31)xx3.4xx1.6xx10^(-19)))=6.6xx10^(-10)m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise The Line Spectra Of Hydrogen Atom|6 Videos
  • ATOMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise De Broglie Explanation Of Bohr Model|3 Videos
  • ATOMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Atomic Spectra|19 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos
  • COMMUNITCATION SYSTEMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise HOTS|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electron is in excited state in a hydrogen-like atom. It has a total energy of -3.4eV .The kinetic energy of the electron is E and its de Broglie wavelength is lambda

The kinetic energy of an electron with de - Broglie wavelength of 0.3 nanometre is

An electron in a hydrogen like atom is in an excited state3 . It has a total energy of -3 4 eV. Calculate : (a) The kinetic energy of electron . (b) The de-Broglie wavelength of electron . ( h = 6.6 xx 10^(023) , m_e = 9 .108 xx 10^(-31) kg)

An electron is having a kinetic energy of 50 eV. Its de-Broglie wavelength is

The log - log graph between the energy E of an electron and its de - Broglie wavelength lambda will be

An electron , in a hydrogen-like atom, is in excited state. It has a total energy of -3.4 eV. Calculate (a) the kinetic energy and (b) the de Broglie wavelength of the electron.

NCERT FINGERTIPS-ATOMS -Bohr Model Of Hydrogen Atom
  1. The radius of electron orbit and the speed of electron in the ground s...

    Text Solution

    |

  2. In accordance with the Bohr's model, find the quantum number that char...

    Text Solution

    |

  3. if speed of electron is ground state energy level is 2.2xx10^(6)ms^(-1...

    Text Solution

    |

  4. if muonic hydrogen atom is an atom in which a negatively charged muon ...

    Text Solution

    |

  5. In the question number 75, if ground state energy of electron is -13.6...

    Text Solution

    |

  6. An electron is revolving in the n^(th) orbit of radius 4.2 Å, then the...

    Text Solution

    |

  7. Positronium is just like a H-atom with the proton replaced by the posi...

    Text Solution

    |

  8. The minimum energy that must be given to a H atom in ground state so t...

    Text Solution

    |

  9. In the question number 79, what would be the angular momentum of Hgamm...

    Text Solution

    |

  10. Energy E of a hydrogen atom with principle quantum number n is given b...

    Text Solution

    |

  11. Out of the following which one is not a possible energy for a photon t...

    Text Solution

    |

  12. The ratio of the speed of the electrons in the ground state of hydroge...

    Text Solution

    |

  13. In an excited state of hydrogen like atom an electron has total energy...

    Text Solution

    |

  14. The binding energy of the electron in the ground state of He atom is e...

    Text Solution

    |

  15. The diagram shows the energy levels for an electron in a certain atom....

    Text Solution

    |

  16. In a hydrogen atom, the radius of n^(th) bohr orbit is rn. The graph b...

    Text Solution

    |

  17. An electron in the ground state of hydrogen atom is revolving in antic...

    Text Solution

    |

  18. The electron in hydrogen atom makes a transition n(1)ton(2) where n1 a...

    Text Solution

    |

  19. the ionization energy of Li ^(++) is equal to

    Text Solution

    |

  20. A hydrogen atom and a Li^(2+) ion are both in the second excited stat...

    Text Solution

    |