Home
Class 11
CHEMISTRY
If 50ml of 0.2 M KOH is added to 40 ml o...

If `50ml` of `0.2 M KOH` is added to `40 ml` of `0.05 M HCOOH`, the `pH` of the resulting solution is (`K_(a)=1.8xx10^(-4)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If 50 ml of 0.2M KOH is added to 40 ml of 0.5 M HCOOH. the pH of the resulting solutions is (Ka = 1.8 xx 10^(-4) log 18= 1.26)

100 ml of 0.15 M HCl is mixed with 100 ml of 0.05 M HCl, is the pH of the resulting solution?

If 50 mL of 0.2 M KOH is added to 40 mL of 0.5 M HCOOH. Find the resulting solution. (K_c = 1.8 xx 10^-4) :

If 40 ml of 0.2 M KOH is added to 160 ml of 0.1 M HCOOH [K_a= 2 xx 10^(-4)]. The pOH of the resulting solution is