Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate pH of the mixture ( 50 mL of...

Calculate pH of the mixture ( 50 mL of 0.05 M `NH_(4)OH + 50` mL of `0.05` M `CH_(3)COOH`) Given that `K_(a) = 1.8 xx 10^(-5)` , and `K_(b) = 1.8 xx10^(-5)`

Text Solution

AI Generated Solution

To calculate the pH of the mixture of 50 mL of 0.05 M NH₄OH (ammonium hydroxide) and 50 mL of 0.05 M CH₃COOH (acetic acid), we can follow these steps: ### Step 1: Calculate the moles of NH₄OH and CH₃COOH - Moles of NH₄OH = Volume (L) × Molarity (M) - Moles of NH₄OH = 0.050 L × 0.05 M = 0.0025 moles - Moles of CH₃COOH = Volume (L) × Molarity (M) - Moles of CH₃COOH = 0.050 L × 0.05 M = 0.0025 moles ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    FIITJEE|Exercise SOLVED PROBLEM (SUBJECTIVE)|15 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    FIITJEE|Exercise SOLVED PROBLEM (OBJECTIVE )|19 Videos
  • HYDROCARBONS

    FIITJEE|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTION|9 Videos
  • LIQUID SOLUTION

    FIITJEE|Exercise Single Integer Answer Type Question|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the pH of the following mixture 50mL of 0.05M CH_(3)COOH+50mL of 0.05M NH_(4) OH Given : pK_(a)=pK_(b)=4.74

Calculate the pH of solution prepared by mixing 50.0 mL of 0.200 M HC_2H_3O_2 and 50.0 mL of 0.100 M NaOH. [Ka(CH_3COOH)=1.8 xx 10^(-5)]

Calculate pH solution: 10^(-8)M CH_(3)COOH (K_(a)=1.8 xx 10^(-5))

Calculate pH solution: 0.1 M CH_(3)COOH (K_a=1.8 xx 10^(-5))

Calculate the pH of a solution made by mixing 50.0 ml of 0.2 M NH_4Cl & 75.0 ml of 0.1 M NaOH [K_b(NH_3)= 1.8 xx 10^(-5)]

Calculate the pH of a solution which results from the mixing of 50.0 ml of 0.3 M HCl with 50.0 ml of 0.4 M NH_(3). [K_b (NH_(3)0=1.8 xx 10^(-5)]

If 50ml of 0.2 M KOH is added to 40 ml of 0.05 M HCOOH , the pH of the resulting solution is ( K_(a)=1.8xx10^(-4) )