Home
Class 12
MATHS
In an experiment ,electrons are accelera...

In an experiment ,electrons are accelerated from rest, by applying a voltage of 500 V.Calculate the radius of the path if a magnetic field 100 m T is then applied .Charge of the electron `=1.6 xx 10^-19 C `
Mass of the electron `=9.1 xx 10 ^(-31)` Kgl

A

`7.5 xx 10^3 m`

B

`7.5 xx 10 ^2 m`

C

7.5 m

D

`7.5 xx 10 ^-4 m`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an experiment, electrons are accelerated, from rest, by applying a voltage of 500V. Calculate the radius of the path if a magnetic field 100mT is then applied. [Charge of the electron =1.6xx10^(-19)C , Mass of the electron =9.1xx10^(-31) Kg]

In an experiment, electrons are accelerated, from rest, by applying a voltage of 500 V. Calculate the radius of the path if a magnetic field 100 mT is then applied. [Charge of the electron -1.6xx10^(-19)C Mass of the electron =9.1xx10^(-31)kg ]

The charge on the electron is 1.6 xx 10^(-19) C . The order of magnitude is

A chamber is maintained a uniform magnetic field of 5xx10^-3T . An electron with a speed of 5xx10^7ms^-1 enters the chamber in a direction normal to the field. Calculate (i) radius of the path (ii) frequency of revolution of the electron. Charge of electron =1*6xx10^(-19)C , Mass of electron =9*1xx10^(-31)kg

Radius of the fourth orbit in hydrogen atom is 0.85 nm. Calculate the velocity of the electron in this orbit (mass of electron = 9.1 xx 10^(-31) kg) .

Calculate the total charge of a mole of electrons if the electrical charge on a single electron is 1.60 xx 10^(-19) C.

An X-ray tube operates at 20k V . Find the maximum speed of the electron strinking the anode , given the charge of electron is 1.6 xx 10^(-19) coulomb and mass of electron is 9 xx 10^(-31) kg .

The Velocity of electrons accelerated bt potential difference of 1xx10^(4) V (the charge of the electron is 1.6xx10^(-19) C and mass is 9.11xx10^(-31) kg) is

The voltage across the electrodes of a cathode ray tube is 1000 V . Calculate the speed of the electron. Given mass of an electron =.1xx10^(-31)kg and charge on electron =1.6xx10^(16)C .

Calculate the gyro magnetic ratio of electron (given 1.6 xx10^(-19) C, m_r=9.1xx10^(-3) kg )