Home
Class 12
PHYSICS
A transverse sinusoidal wave moves along...

A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-direction at a speed of `10m//s`. The wavelength of the wave is `0.5m` and its amplitude is `10cm`. At a particular time `t`, the snap-shot of the wave is shown in figure. The velocity of point `P` when its displacement is `5cm` is -

A

`(sqrt(3)pi)/(50)hat(j) m//s`

B

`-(sqrt(3)pi)/(50)hat(j) m//s`

C

`(sqrt(3)pi)/(50)hat(i) m//s`

D

`-(sqrt(3)pi)/(50)hat(i) m//s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
5

`A_(eq) = sqrt(A_(1)^(2) + A_(2)^(2) + 2A_(1)A_(2) cos phi)`
`A_(eq) = sqrt(4^(2) + 3^(2) + 2(4)(3)cos"(pi)/(2))`
`A_(eq) = 5`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE ON STRING

    RESONANCE|Exercise Exercise- 3 PART II|7 Videos
  • TRAVELLING WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise- 3 PART II|7 Videos
  • WAVE OPTICS

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-direction at a speed of 10cm//s . The wavelength of ythe wave is 0.5m and its amplitude is 10cm . At a particular time t , the snap-shot of the wave is shown in figure. The velocity of point P when its displacement is 5cm is -

A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-direction at a speed of 10 cm/s. The wavelength of the wave is 0.5 m and its ampli- tude is 10 cm. At a particular time t, the snap-shot of the wave is shown in figure. The velocity of point P when its displacement is 5 cm is Figure :

For the wave shown in the figure, the frequency and wavelength if its speed is 320 m/s are

A certain transverse sinusoidal wave of wavelength 20 cm is moving in the positive x direction. The transverse velocity of the particle at x=0 as a function of time is shown. The amplitude of the motion is:

A transverse sinusoidal wave of wavelength 20 cm is moving along a string towards increasing x. the transverse displacement of the string particle at x=0 as a function of time is shown in figure. Q. The transverse velocity of the particle at x=0 at t=5.0 s is ?

A wave travels along the positive x-direction with a speed of 20 ms^-1 . The amplitude of the wave is 0.20 cm and the wavelength 2.0 cm. (a) Write a suitable wave equation which describes this wave. (b) What is the displacement and velocity of the particle at x = 2.0 cm at time t = 0 according to the wave equation written ? Can you get different values of this quantity if the wave equation is written in a different fashion ?

Shows a snapshot of a sinusoidal travelling wave taken at t=0.3s . The wavelength is 7.5 cm and amplitude is 2 cm. if the crest P was at x=0 at t=0, write the equation of travelling wave.

A certain transvers sinusoidal wave of wavelength 20 cm is moving in the positive X direction. The transverse velocitt of the particle at x = 0 as a function of time is shonwn. The amplitude of the motion is equal to (x)/(pi) ("in " cm) . Find x :

A transverse sinusoidal wave of wavelength 20 cm is moving along a string towards increasing x. the transverse displacement of the string particle at x=0 as a function of time is shown in figure. Q. The velocity of propagation of the wave is ?

RESONANCE-WAVE ON STRING -Exercise- 3 PART I
  1. A transverse wave travelling in a string produce maximum transverse ve...

    Text Solution

    |

  2. A 20 cm long string, having a mass of 1.0g, is fixed at both the ends....

    Text Solution

    |

  3. When two progressive waves y(1) = 4 sin (2x - 6t) and y(2) = 3 sin (2x...

    Text Solution

    |

  4. A massless rod BD is suspended by two identical massless strings AB an...

    Text Solution

    |

  5. A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-di...

    Text Solution

    |

  6. A horizontal stretched string, fixed at two ends, is vibrating in its ...

    Text Solution

    |

  7. One end of a taut string of length 3m along the x-axis is fixed at x =...

    Text Solution

    |

  8. A string that is stretched between fixed supports separted by 75.0 cm ...

    Text Solution

    |

  9. A steel wire of length 50sqrt(3) cm is connected to an aluminium wire ...

    Text Solution

    |

  10. An aluminium wire of cross-sectionbal area 1 xx 10^(-6)m^(2) is joined...

    Text Solution

    |

  11. The fundatmental frequency of a sonometer wire increases by 6 Hz if it...

    Text Solution

    |

  12. A metal wire with volume density rho and young's modulus Y is stretche...

    Text Solution

    |

  13. Find velocity of wave is string A &B.

    Text Solution

    |

  14. A string of length 50 cm is vibrating with a fundamental frequency of ...

    Text Solution

    |

  15. A string fixed at both ends is vibrating in the lowest mode of vibrat...

    Text Solution

    |

  16. A guitar string is 180 cm long and has a fundamental frequency of 90 H...

    Text Solution

    |

  17. A piano wire weighting 4 g and having a length of 90.0 cm emits a fund...

    Text Solution

    |

  18. Length of a sonometer wire is 1.21 m. Find the length of the three seg...

    Text Solution

    |

  19. In the figure shown A and B are two ends of a string of length 100m. S...

    Text Solution

    |