Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate degree of hydrolysis(h) and pH...

Calculate degree of hydrolysis(h) and pH of solution obtained by dissolving `0.1` moles of `CH_(3)COOHNa` in water to get `100L` of solution .Take `K_(a)` of acetic acid `=2xx10^(-5)` at `25^(@)C`.

Text Solution

Verified by Experts

`c=(0.1)/(100)=1xx10^(-3)M`
`K_(h)=(K_W)/(K_(a))=(10^(-14))/(2xx10^(-5))=5xx10^(-10)rArr h=sqrt((K_(h))/(c))=sqrt((5xx10^(-10))/(2xx10^(-5)))=5xx10^(-3)=0.5%`
`,.pH=(1)/(2)[pK_(w)+pK_(a)+logc]=(1)/(2)[14+5-log2+log10^(-3)]=(1)/(2)[15.7]=7.85`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Solved Example Miscellaneous solved problems|13 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Board Level Exercise|18 Videos
  • HYDROCARBON

    RESONANCE|Exercise ORGANIC CHEMISTRY(Hydrocarbon)|50 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE & STRUCTURAL ISOMERISM

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems Part-5|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate degree of hydrolysis and pH of 0.25 NaCN solution at 25^@C . K_a=4.8xx10^(-10)

Calculate the degree of hydrolysis and pH of 0.2M solution of NH_(4)C1 Given K_(b) for NH_(4)OH is 1.8 xx 10^(-5) .

Calculate the degree of hydrolysis of 0.1 M solution of acetate at 298 k. Given : K_a=1.8xx10^(-5)

When 0.1 mole of NH_(3) is dissolved in water to make 1.0 L of solution, the [OH^(-)] of solution is 1.30xx10^(-3)M. Calculate K_(b) for NH_(3).

What is the pH of a 1 M CH_(3)COOH a solution K_(a) of acetic acid =1.8xx10^(-5) ? K=10^(-14)mol^(2) litre^(-2)

Calculate the pH of a buffer solution containing 0.1 mole of acetic acid and 0.15 mole of sodium acetate. K_(c) for acetic acid is 1.75 xx 10^(-5) .