Home
Class 11
PHYSICS
A satellite is revolving round the earth...

A satellite is revolving round the earth at a height of 600 km. find a. the speed f the satelite and b. the time period of thesatellit. Radius of the earth =6400 km and mass of the earth `=6xx10^24kg`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A satellite is revolving round the earth at a height of 600 km. find a. The speed of the satellite and b. The time period of the satellite. Radius of the earth =6400 km and mass of the earth =6xx10^24kg .

A satellite is revolving around the earth at a height of 600 km. find The speed of the satellite. Radius of the earth =6400 km and mass of the earth =6xx10^24kg .

Any satellite revolving round the earth in an orbit of height 36000 km with time period of 24 hours

An artificial satellite revolves around the earth in a circular orbit and is at a height of 300 km above the surface of the earth. Find the orbital speed and the time period of the satellite. The radius of the earth=6400 km, g=980 cm*s^(-2) .

A satellite is a at height of 25, 600 km from the surface of the earth. If its orbital speed is 3.536 km/s find its time period. (Radius of the earth = 6400 km)

A geostationary satellite orbits the earth at a height of nearly 36,000 km from the surface of the earth. What is the potential due to earth's gravity at the site of the satellite ? Mass of the earth= 6xx10^(24) kg and radius =6400 km.