Home
Class 12
PHYSICS
A particle of mass 1 kg is moving along ...

A particle of mass 1 kg is moving along the line `y = x + 2` (here x and y are in metres) with speed `2 m//s`. The magnitude of angular momentum of paticle about origin is -

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle mass 1 kg is moving along a straight line y=x+4 . Both x and y are in metres. Velocity of the particle is 2m//s . Find the magnitude of angular momentum of the particle about origin.

A particle mass 1 kg is moving along a straight line y=x+4 . Both x and y are in metres. Velocity of the particle is 2m//s . Find the magnitude of angular momentum of the particle about origin.

A particle of mass m=3kg moves along a straight line 4y-3x=2 where x and y are in metre, with constant velocity v=5ms^(-1) the magnitude of angular momentum about the origin is

A particle of mass m=3kg moves along a straight line 4y-3x=2 where x and y are in metre, with constant velocity v=5ms^(-1) the magnitude of angular momentum about the origin is

A particle of mass 1 kg is moving alogn the line y=x+2 with speed 2m//sec . The magnitude of angular momentum of the particle about the origin is

A particle having mass 2 kg is moving along straight line 3 x + 4 y = 5 with speed 8m//s . Find angular momentum of the particle about origin, x and y are in meters.

A body of mass 10 kg moves along a straight line y=x+5, where x and y are in metres with velocity 2 m/s. Its angular momentum about a point having co-ordinate (0,1) is