Home
Class 11
PHYSICS
A sphere of mass 1 kg rests at one corne...

A sphere of mass `1 kg` rests at one corner of a cube. The cube is moved with a velocity `v =(8 t hat(i) - 2t^(2)) hat(j)`, where `t`is time in second . The force by sphere on the cube at `t = 1 s` is `(g = 10 m//s^(-2))` [figure shown vertical plane of the cube]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A sphere of mass 0.5 kg rests at one corner of a cube. The cube is moved with velocity v=8hati-2t^(2)hatj where t is time in seconds. Find the magnitude of force by sphere on the cube at t=1 s is (figure shown vertical plane of the cube g=10m//s^(2) )

A solid sphere of mass of 2kg rests inside a cube as shown The cube is moving with ve-locity vecv = (5thati+2thatj)ms^(-1) where 't' is in sec and 'v' is in m/s What force does sphere exert on cube .

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in fig. The cube is moving with a velocity vec(v)=(5t hat(i)+2t hat(j))ms^(-1) . Here t is time in seconds. All surface are smooth. The sphere is at rest with respect to the cube. What is the total force exerted by the sphere on the cube?

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in fig. The cube is moving with a velocity vec(v)=(5t hat(i)+2t hat(j))ms^(-1) . Here t is time in seconds. All surface are smooth. The sphere is at rest with respect to the cube. What is the total force exerted by the sphere on the cube?

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in the figure. The cube is moving with a velocity v=(5t hati+2thatj)"m"//"s". Here t is the time in second. All surface are smooth. The sphere is at rest with respect to the cube. What is the total force exerted by the sphere on the cube? (Take g=10" m"//"s"^(2) )

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in the figure . The cube is moving with a velocity v=5ti + 2tj . Here t is in second . All surface are smooth . The sphere is at rest with respect to the cube . What is the total force exerted by the sphere on the cube .

A soild block of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in the figure .The cube is moving with a veocity v=5thati +2hatj m//s Here , t is is time in second the block is at rest with respect to the cube and cefficient of frision between the surface of ube and block is 0.6 then ,[take g=10m//s^(2) ]

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in the figure . The cube is moving with a velocity . Here t is in second . All surface are smooth . The sphere is at rest with respect to the cube . What is the total force exerted by the sphere on the cube .

If the velocity is vec(v) = 2 hat(i) + t^(2) hat(j) - 9 vec(k) , then the magnitude of acceleration at t = 0 . 5 s is :

A projectile is given an initial velocity of ( hat(i) + 2 hat (j) ) m//s , where hat(i) is along the ground and hat (j) is along the vertical . If g = 10 m//s^(2) , the equation of its trajectory is :