Home
Class 12
MATHS
The probability that Krishna will be ali...

The probability that Krishna will be alive 10 years hence is 7/15 and that Hari will be alive is 7/10. What is t he probability that both Krishna and Hari will be dead 10 years hence?

Text Solution

Verified by Experts

`P(K)=7/15thereforeP(barK)=1 -7/15=8/15`
`P(H)=7/10therefore(P)(barH)=1-7/10=3/10`
Hence, required probabily is
`P(barKnnbarH)=P(barK)P(barH)=8/15xx3/10=24/150=4/25`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The probability that Krishna will be alive 10 years , is 7/15 and that Hari will be alive is 7/10 . What is the probability that both Krishna and Hari will be dead 10 years ?

The probability that Ram will be alive 30 years hence is 7/11 and Shyam will be alive is 7/10 . What is the probability that both Ram and Shyam will be dead 30 years hence ?

The probability that Ram will alive 30 years hence is (7)/(11) and Shyam will be alive is (7)/(10) What is the probability that both Ram and Shyam will be dead 30 years hence?

The probability that a man will live 10 more years is 1//4 and the probability that his wife will live 10 more years is 1//3 . Then the probability that neither will be alive in 10 years, is

The probability that a man will live 10 more years is 1/4 and the probability that his wife will live 10 more years is 1/3 . Then the probability that neither will be alive in 10 years is