Home
Class 12
CHEMISTRY
The standard heat of formation of sodium...

The standard heat of formation of sodium ions in aqueous solution from the following data:
heat of foramtion of `NaOH(aq.)` at `25^(@)C=-470.7kJ`
heat of formation of `OH^(-)`(aq.) at `25^(@)C=-228.8kJ` is:

A

`-251.9kJ`

B

`241.9kJ`

C

`-241.9kJ`

D

`251.9kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • Chemical Thermodynamics and Thermochemistry

    OP TANDON|Exercise Set 2|18 Videos
  • Chemical Thermodynamics and Thermochemistry

    OP TANDON|Exercise Objective Question Level B|56 Videos
  • Chemical Thermodynamics and Thermochemistry

    OP TANDON|Exercise Practice problems|81 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    OP TANDON|Exercise LINKED COMPRESHENSION TYPE QUESTIONS ( SECTION-VI)|4 Videos
  • CLASSIFICATION AND NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    OP TANDON|Exercise INTEGER|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Compute the heat of formation of liquid methyl alcohol in kilo joules per mole using the following data : Heat of vaporisation of liquid methyl alcohol : 38 kJ/mol. Heat of formation of gaseous atoms from the elements in their standard states : H = 218 kJ/mol, C = 715 ("kJ")/("mol")= and O = 249 ("kJ") /("mol") . Average bond energies, C - H = 415 kJ/mol, C - O = 356 (kJ)/(mol) and O-H = 436 (kJ)/(mol).

Compute the heat of formation of liquie methyl alcohol is kilojoule per mol using the following data. Heat of vaporisation of liquid methyl alcohol =38kJ//mol . Heat of formation of gaseous atoms from the elements in their standard states :H=218kJ // mol, C=715kJ //mol, O=249kJ //mol. Average bond energies : C-H415kJ//mol, C-O 356kJ//mol, O-H 463kJ //mol.

If water is formed from H^(+) ions and OH^(-) the heat of formation of water is :

Standard heat of formation of caebonmonooxide at 298 K is -110.5 kJ. Calculate the standard heat of formation of carbon mono oxide at constant volume and 298 K.

Calculate standard heat of formation of CS_(2) . Given that standard heat of combustion of C,S and CS_(2) are -393.3,-293.72 and -1108.76kJ mol^(-1) .

The stadard heats of formation of NO_(2)(g) and N_(2)O_(4) (g) are 33.5 and 8.4 kJ mol^(-1) respectively. The heat of dimerisation of NO_(2) in kJ is

OP TANDON-Chemical Thermodynamics and Thermochemistry-Objective Question Level-A
  1. The value of DeltaH^(@) for the reaction Cu^(+)(g)+I^(-)(g)toCuI(g) is...

    Text Solution

    |

  2. If the enthalpy change for the reaction, CH(4)(g)+Cl(2)(g)toCH(3)Cl(...

    Text Solution

    |

  3. The standard heat of formation of sodium ions in aqueous solution from...

    Text Solution

    |

  4. AB,A(2) and B(2) are diatomic molecules. If the bond enthalpies of A(2...

    Text Solution

    |

  5. The lattice energy of solid NaCI is 180 kcal mol^(-1). The dissolution...

    Text Solution

    |

  6. Which one of the following statement is false?

    Text Solution

    |

  7. DeltaG^(ɵ) for the reaction X+YhArrC is -4.606 kcal at 1000 K. The equ...

    Text Solution

    |

  8. The enthalpy of dissolution of BaCl(2)(s) and BaCl(2).2H(2)O are -20.6...

    Text Solution

    |

  9. For the reaction A(g)+2B(g)rarr2C(g)+3D(g), the value of DeltaH at...

    Text Solution

    |

  10. In thermodynamics, a process is called reversible when

    Text Solution

    |

  11. The heat liberated when 1.89 g of benzoic acid is burnt in a bomb calo...

    Text Solution

    |

  12. One mole of a non-ideal gas undergoes a change of state (2.0atm,3.0L,9...

    Text Solution

    |

  13. Which of the reaction defines molar DeltaH(f)^(@) ?

    Text Solution

    |

  14. The enthalpies of formation of Al(2)O(3) and Cr(2)O(3) are -1596KJ and...

    Text Solution

    |

  15. Which of the following is true for spontaneous process?

    Text Solution

    |

  16. Considering entropy (S) as a thermodynamics parameter, the criterion f...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas expands from 1xx10^(-3)m^(3) to 1xx10^(-2)m^(3) at 300K a...

    Text Solution

    |

  18. What is the value of internal energy change (DeltaU) at 27^(@)C a gase...

    Text Solution

    |

  19. Two moles of an ideal gas is expanded isothermally and reversibly from...

    Text Solution

    |

  20. The enthalpy of vaporisation of a liquid is 30 kJ mol^(-1) and entropy...

    Text Solution

    |