Home
Class 12
PHYSICS
The time period of oscillation of a simp...

The time period of oscillation of a simple pendulum is given by `T=2pisqrt(l//g)`
The length of the pendulum is measured as `l=10+-0.1` cm and the time period as `T=0.5+-0.02s`. Determine percentage error in te value of g.

A

`5%`

B

`8%`

C

`7%`

D

None of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NTA JEE MOCK TEST 106

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|25 Videos
  • NTA JEE MOCK TEST 108

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Time period T of a simple pendulum of length l is given by T = 2pisqrt((l)/(g)) . If the length is increased by 2% then an approximate change in the time period is

The time T of oscillation of as simple pendulum of length l is given by T=2pi sqrt(l/g) . The percentage error in T corresponding to an error of 2% in the value of l is

The time period of a pendulum is given by T = 2 pi sqrt((L)/(g)) . The length of pendulum is 20 cm and is measured up to 1 mm accuracy. The time period is about 0.6 s . The time of 100 oscillations is measured with a watch of 1//10 s resolution. What is the accuracy in the determination of g ?

T_0 is the time period of a simple pendulum at a place. If the length of the pendulum is reduced to 1/16 times of its initial value, the modified time period is :

In a simple pendulum the period of oscillation (T) is related to the length of the pendulum (L) as

The period of oscillation of a simple pendulum is given by T=2pisqrt((l)/(g)) where l is about 100 cm and is known to have 1 mm accuracy. The period is about 2 s. The time of 100 oscillation is measrued by a stop watch of least count 0.1 s. The percentage error is g is

The time period of oscillation of simple pendulum is given by t = 2pisqrt(I//g) What is the accurancy in the determination of 'g' if 10cm length is knownj to 1mm accuracy and 0.5 s time period is measured form time of 100 oscillations with a wastch of 1 sec. resolution.

The time period of an oscillating simple pendulum is given as T=2pisqrt((l)/(g)) where l is its length and is about 1m having 1mm accuracy. Its time period is 2s . The time for 100 oscillations is measured by a stopwatch having least count 0.1s . The percentage error in the measurement of g is

NTA MOCK TESTS-NTA JEE MOCK TEST 107-PHYSICS
  1. Estimate the distance for which for which ray optics is good approxima...

    Text Solution

    |

  2. A solid sphere of uniform density and radius R applies a gravitational...

    Text Solution

    |

  3. A ball is projected from point A with velocity 10 ms^(-1) perpendicula...

    Text Solution

    |

  4. If the series limit wavelength of the Lyman series of hydrogen atom is...

    Text Solution

    |

  5. A tennis ball with (small) mass m(2) rests on the top of a basketball ...

    Text Solution

    |

  6. The density of an electron-hole pair in a pure germanium is 3xx 10^(1...

    Text Solution

    |

  7. The potnetial energy for a force field vecF is given by U(x, y)=cos(x+...

    Text Solution

    |

  8. A long rigid wire lies along the X - axis and carries a current of 10 ...

    Text Solution

    |

  9. A point object O is placed on the principal axis of a convex lens of f...

    Text Solution

    |

  10. A block of the mass of 1 kg is moving on the x -axis. A force F acting...

    Text Solution

    |

  11. The time period of oscillation of a simple pendulum is given by T=2pis...

    Text Solution

    |

  12. Ice starts forming in lake with water at 0^(@)C and when the atmospher...

    Text Solution

    |

  13. One mole of ideal gas goes through processP = (2V^2)/(1+V^2). Then ch...

    Text Solution

    |

  14. The isotopic masses of .(1)^(2)H and .(2)^(4)He are 2.0141 and 4.0026 ...

    Text Solution

    |

  15. A car is moving towards a high cliff. The car driver sounds a horn of ...

    Text Solution

    |

  16. A storage battery of emf 8V and internal resistance is being charged...

    Text Solution

    |

  17. A long solenoid of cross-sectional radius a has a thin insulates ...

    Text Solution

    |

  18. In a meter bridge experiment, resistances are connected as shown in fi...

    Text Solution

    |

  19. A Carnot reversible engine converts 1//6 of heat input into work. When...

    Text Solution

    |

  20. The amplitude of a simple pendulum is 10 cm. When the pendulum is at a...

    Text Solution

    |