Home
Class 10
MATHS
A solid iron pole consists of a cylinder...

A solid iron pole consists of a cylinder of height 220 cm and base diameter 24 cm, which is surmounted by another cylinder of height 60 cm and radius 8 cm. Find the mass of the pole, given that `1\ c m^3`of iron has approximately 8g mass.

Text Solution

Verified by Experts

Given
Height of the first cylinder `h_(1)`=220 cm
Radius of the first cylinder `r_(1)`=`(24)/(2)= 12cm`
Height of the second cylinder, `h_(2)`= 60 cm
and radius of the second cylinder , `r_(2)` 8cm
volume of iron pole = volume of first cylinder + volume of second cylinder
`pir_(1^(2))+pir_(2^(2))h_(2)=pir_(1^(2))h_(1)+r_(2^(2))`
=3.14(144`xx`220+64`xx`60
`=3.14`(31680+3840)=3.14`xx`355520 `cm^(2)`

1`cm^(3)` of iron has appproximaterly mass =g=`(8)/(1000)`kg
`therefore` (3.14`xx`35520)`m^(3)` of iron has approximately mass
=3.14`xx`284.160 kg=892.26 kg
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • VOLUME AND SURFACE AREA OF SOLIDS

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Exercise|68 Videos
  • VOLUME AND SURFACE AREA OF SOLIDS

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revisions Exercise Very Short Answer Questions|10 Videos
  • VOLUME AND SURFACE AREA OF SOLIDS

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revisions Exercise Long Answer Questions|5 Videos
  • TRIANGLES

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revision Exercise Long Questions|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid iron pole consists of a cylinder of height 220 cm and base diameter 24 cm, which is surmounted by another cylinder of height 60 cm and radius 8 cm. Find the mass of the pole, given that 1 cm^3 of iron has approximately 8 gm mass. (Use prod = 3.14)

A solid iron pole consists of a cylinder of height 220 cm and base diameter 24 cm, which is surmounted by another cylinder of height 60 cm and radius 8 cm. Find the mass of the pole, given that 1\ c m^3 of iron has approximately 8\ g\ m a s s (Use pi=3. 14 )

A solid iron pole consists of a cylinder of height 220cm and base diameter 24cm, which is surmounted by another cylinder of height 60cm and radius 8cm. Find the mass of the pole,given that of the pole,given that of iron has approximately 8g mass.

An iron pole consisting of a cylindrical portion 110 cm high and of base diameter 12 cm is surmounted by a cone 9 cm high. Find the mass of the pole, given that 1\ c m^3 of iron has 8 gram mass approximately. (Use pi=355//115 )

The volume of the cylinder whose height is 14 cm and diameter of base 4 cm, is

The CSA of Right circular cylinder of height 14 cm is 88 cm^2 . Find the diameter of the base of the cylinder.

A iron pillar consists of a cylindrical portion 2.8 m high and 20 cm in diameter and a cone 42 cm heigh is surmounting it. Find the weight of the pillar, given that 1 cm^(3) of iron weight 7.5 g

A metallic cylinder of radius 8 cm and height 2 cm is melted and converted into a right circular cone of height 6 cm . The radius of the base of this cone is