Home
Class 12
PHYSICS
Two particles A and B are projected simu...

Two particles A and B are projected simultaneously in the directins shown in figure with velocities `v_(A) = 20 m//s and v_(B) = 10 m//s` respectively. They collide in air after `1/2` s. Find
(a) the angle `theta`
(b) the distance x.
.

Text Solution

Verified by Experts

Both particle will collide if they are at same height in same time.
`y_(A)=y_(B)rArr (u_(y))_(A)t-(1)/(2)"gt"^(2)=(u_(y))_(B)t-(1)/(2)"gt"^(2)rArr(u_(y))_(A)=(u_(y))_(B)`
`rArr(V_(A)sin theta)=v_(B)rArr 20 sin theta=10rArr sintheta=(1)/(2)rArrtheta=30^(@)`
In 0.5s horizontal distance covered by A is `x=(u_(x))_(A)t=(20 cos 30^(@))0.5=10xxsqrt(3)/(2)=5sqrt(3)m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PALNE

    ALLEN|Exercise EXERCISE-3|41 Videos
  • KINEMATICS-2D

    ALLEN|Exercise Exercise (O-2)|48 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two particles A and B are projected simultaneously in the direction shown in the figure with velocities V_(A)=20m//s and V_(B)=10m//s respectively. If they collide in air after 1/2 sec. then

Two particles A and B of equal mass are projected simultaneously with speed 10 m/s each as shown in figure. Find the co-ordinate of COM at t=10 s

Two particles A and B masses 1 kg and 2 kg respectivelty are projected in the same vertical line as shown in figure with speeds u_(A) = 200 m//s and u_(B) = 85m//s respectively. Initially they were 90 m apart. Find the maximum height attained by the centre of mass of the system of particles A and B, from the initial position of centre of mass of the system. Assume that none of these particles collides with the ground in that duration Take g = 10 m//s^(2)

Two particles A and B are projected simultaneously in horizontal direction with speed 50 m//s and 100m//s respectively . If t_(A) and t_(B) are the time taken by the projectiles to hit the ground by the particles A and B respectively, then

Two particles A and B of masses 1kg and 2kg respectively are projected in the directions shown in figure with speeds u_A=200m//s and u_B=50m//s . Initially they were 90m apart. They collide in mid air and stick with each other. Find the maximum height attained by the centre of mass of the particles. Assume acceleration due to gravity to be constant. (g=10m//s^2)

Two particles A and B start at O travel in opposite directions along the circular path at constant speed v_(A)=0.7 m//s and v_(B)=1.5 m//s respectively. Determine the time when they collide and the magnitude of the acceleration of B just before this happening. ("radius"=5m)

Two particles are projected with speed 4m//s and 3m//s simultaneously from same point as shown in the figure. Then:

Two particles are projected with speed 4 m//s and 3 m//s simultaneously from same point as shown in the figure. Then :

Two particles 1 and 2 are thrown in the directions shown in figure simultaneously with velocities 5 m//s and 20 m//s. Initially, particle 1 is at height 20 m from the ground. Taking upwards as the positive direction, find (a) acceleration of 1 with respect to 2 (b) initial velocity of with respect to 1 (c) velocity of 1 with respect to 2 after time t= 1/2 s (d) time when the particles will collide.

Two perfectly elastic particles A and B of equal masses travelling along a line joining them with velocities 15 m//s and 10m//s respectively collide. Their velocities after the elastic collision will be (in m/s) respectively

ALLEN-MOTION IN A PALNE-SOLVED EXAMPLE
  1. Two bodies are thrown with the same initial speed at angles alpha and ...

    Text Solution

    |

  2. The range of a projectile launched at an angle of 15^(@) with horizont...

    Text Solution

    |

  3. A ball of mass (m) is thrown vertically up. Another ball of mass 2 m ...

    Text Solution

    |

  4. A body is projectd with the velcity (U1) from the point (A) as shown...

    Text Solution

    |

  5. An aeroplane is flying at a constant height of 1960 m with speed 600 k...

    Text Solution

    |

  6. A body is projected up such that its position vector varies with time ...

    Text Solution

    |

  7. Two particles A and B are projected simultaneously in the directins sh...

    Text Solution

    |

  8. Two bodies were thrown simultaneously from the same point, one straigh...

    Text Solution

    |

  9. Two particles are projected from the two towers simultaneously, as sho...

    Text Solution

    |

  10. A projectile is thrown with speed u making angle theta with horizontal...

    Text Solution

    |

  11. A particle has an initial velocity (6hati+8hatj) ms^(-1) and an accele...

    Text Solution

    |

  12. A particle travels according to the equation y=x-(x^(2)/(2)). Find the...

    Text Solution

    |

  13. A stone is to be thrown so as to cover a horizontal distance f 3m. If ...

    Text Solution

    |

  14. Two projectiles are projected at angles ( theta) and ((pi)/(2) - theta...

    Text Solution

    |

  15. Two boys are standing at the ends A and B of a ground, where AB=a. The...

    Text Solution

    |

  16. Show that projection angle theta(0) for a projectile launched from the...

    Text Solution

    |

  17. A body stans at 78.4 m from a building and throws a ball which just en...

    Text Solution

    |

  18. A particle starts from origin at t=0 with velocity 5.0hati m//s and mo...

    Text Solution

    |

  19. A particle is projected from the ground at an angle such that it just ...

    Text Solution

    |

  20. An aeroplane is travelling at a height of 2000 m from the ground. The ...

    Text Solution

    |