Home
Class 12
PHYSICS
A stone is to be thrown so as to cover a...

A stone is to be thrown so as to cover a horizontal distance f 3m. If the velocity of the projectile is 7 m/s, find :
(a) the angle at which is must be thrown.
(b) the largest horizontal displacement that is possible speed of 7 m/s.

Text Solution

Verified by Experts

(a) Range `R=(u^(2))/(g) sin 2 theta`
`rArr sin2theta=(gR)/(u^(2))=(9.8xx3)/((7)^(2))=0.6=sin37^(@)rArrtheta=18.5^(@)`
angle of projection may be `=90^(@)-theta=90^(@)-18.5^(@)=71.5^(@)`
(b) For largest horizontal displacement `theta=45^(@)` maximum range `R_("max")=(u^(2))/(g)+((7)^(2))/(9.8)=(49)/(98)xx10=5m`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PALNE

    ALLEN|Exercise EXERCISE-3|41 Videos
  • KINEMATICS-2D

    ALLEN|Exercise Exercise (O-2)|48 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is thrown horizontally with velocity u. The velocity of the stone 0.5 s later is 3u/2. The value of u is

Velocity of a projectile is 10 ms^(-1) . At what angle to the horizontal should it be projected so that it covers maximum horizontal distance ?

A particle is thrown with a velocity 10 m//s and its horizontal range is 5 m . Find angle/angles of the projection.

The angle of which the velocity vector of a projectile thrown with a velocity u at an angle theta to the horizontal will take with the horizontal after time t of its being thrown up is

A projectile is thrown with an initial velocity of vecv = (phati+qhatj) m/s. If the range of the projectile is four times the maximum height reached by it, then

A stone is thrown from the top of a tower of height 50 m with a velocity of 30 m per second at an angle of 30^(@) above the horizontal. Find (a) the time during which the stone will be in air, (b) the distance from the tower base to where the stone will hit the ground, (c) the speed with which the stone will hit the ground, (d) the angle formed by the trajectory of the stone with the horizontal at the point of hit.

A stone is thrown verticaly upward with an initial velocity of 40m//s . Taking g=10m//s^(2) , find the maximum height reached by the stone. What is the net displacement and the total distance covered by the stone?

A stone is thrown at 25m//s " at " 53^(@) above the horizontal. At what time its velocity is at 45^(@) below the horizontal?

A stone is thrown towards a pole of height 15 m and at a distance of 30 m. The stone passes just over the pole going downwards, making angle 45° with horizontal near the top of the pole. The speed v of stone is? (g = 10 m/ s^(2) )

The maximum range of a projectile is 22 m. When it is thrown at an angle of 15^(@) with the horizontal, its range will be-

ALLEN-MOTION IN A PALNE-SOLVED EXAMPLE
  1. Two bodies are thrown with the same initial speed at angles alpha and ...

    Text Solution

    |

  2. The range of a projectile launched at an angle of 15^(@) with horizont...

    Text Solution

    |

  3. A ball of mass (m) is thrown vertically up. Another ball of mass 2 m ...

    Text Solution

    |

  4. A body is projectd with the velcity (U1) from the point (A) as shown...

    Text Solution

    |

  5. An aeroplane is flying at a constant height of 1960 m with speed 600 k...

    Text Solution

    |

  6. A body is projected up such that its position vector varies with time ...

    Text Solution

    |

  7. Two particles A and B are projected simultaneously in the directins sh...

    Text Solution

    |

  8. Two bodies were thrown simultaneously from the same point, one straigh...

    Text Solution

    |

  9. Two particles are projected from the two towers simultaneously, as sho...

    Text Solution

    |

  10. A projectile is thrown with speed u making angle theta with horizontal...

    Text Solution

    |

  11. A particle has an initial velocity (6hati+8hatj) ms^(-1) and an accele...

    Text Solution

    |

  12. A particle travels according to the equation y=x-(x^(2)/(2)). Find the...

    Text Solution

    |

  13. A stone is to be thrown so as to cover a horizontal distance f 3m. If ...

    Text Solution

    |

  14. Two projectiles are projected at angles ( theta) and ((pi)/(2) - theta...

    Text Solution

    |

  15. Two boys are standing at the ends A and B of a ground, where AB=a. The...

    Text Solution

    |

  16. Show that projection angle theta(0) for a projectile launched from the...

    Text Solution

    |

  17. A body stans at 78.4 m from a building and throws a ball which just en...

    Text Solution

    |

  18. A particle starts from origin at t=0 with velocity 5.0hati m//s and mo...

    Text Solution

    |

  19. A particle is projected from the ground at an angle such that it just ...

    Text Solution

    |

  20. An aeroplane is travelling at a height of 2000 m from the ground. The ...

    Text Solution

    |