Home
Class 12
PHYSICS
The lower end of a capillary tube is at ...

The lower end of a capillary tube is at a depth of `12 cm` and water rises `3 cm` in it. The mouth pressure required to blow an air bubble at the lower end will be `x cm` of water column, where `x` is

A

`3`

B

`9`

C

`12`

D

`15`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

The lower end of capillary tube is at a depth of `12+3=15cm` from the free surface of water in capillary tube.
So, the pressure required `=15cm` of water column.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FLUID MECHANICS

    BANSAL|Exercise EXERCISE # I|21 Videos
  • FLUID MECHANICS

    BANSAL|Exercise EXERCISE # II|18 Videos
  • MASTER PRACTICE PROBLEM

    BANSAL|Exercise Additional topic|70 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One end of a glass capillary tube with a radius r=0.05cm is immersed into water to a depth of h=2cm .Excess pressure required to blow an air bubble out of the lower end of the tube will be (S.T of water =70"dyne"//cm ).Take g=980cm//s^(2) .

A capillary tube is dipped in water with the lower and 10 cm below the surface. Water rises in the tube to a height of 5 cm. The pressure required to blow a bubble at the lower end of the tube will be (atmospheric pressure = 10^5 Nm^(-2) and g = 10 m//s^2 )

One end of a glass capillary tube with a radius r is immersed into water to a depth of h The surface tension of water is s and atmospheric pressure is p_0 . What pressure is required to blow an air bubble out of the lower end of the tube? Density of water is rho

If the lower end of a capillary tube of radius 2.5 mm is dipped 8 cm below the surface of water in a beaker, then calculate the pressure within a bubble blown at its end in water, in excess of atompheric pressure. [Surface tension of water 72 xx 10^(-3) N/m]

The lower end of a capillary tube is dipped in water. Water rises to a height of 8 cm. The tube is then broken at a height of 6 cm. The height of water colume and angle of contact will be

water rises in a capillary tube to a height of 1 cm. In another capillary where the radius is one-third of it, how high will the water rise (in cm)?

The lower end of a glass capillary tube is dipped in water. Water rises to a height of 9 cm. The tube is then broken at a height of 5 cm. The height of the water column and angle of contact will be

The lower end of a glass capillary tube is dipped in water. Water rises to a height of 9 cm. The tube is then broken at a height of 5 cm. the height of the water column and angle of contact will be