Home
Class 12
CHEMISTRY
For the coagulation of 200mL of As(2)S(3...

For the coagulation of `200mL` of `As_(2)S_(3)` solution `10mL` of `1 M NaCl` is required. What is the coagulationg value (number of milimoles of solute needed for coagulation of 1 litre of solution) of `NaCl`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`10 ml` of `1` M NaCl contains NaCl `=10xx1=10` milli mole
`200 ml` of `As_(2)S_(3)` required NaCl for the coagulation `=10` milli mole
`:. 1000 ml` of `As_(2)S_(3)` required NaCl for the coagulation `=10xx1000//200=50` milli mole.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the coagulation of 200 mL of As_(2)S_(3) solution, 10 mL of 1 M NaCl is required. What is the coagulating value of NaCl.

For coagulation of 195 ml of As_(2)S_(3) solution 10 ml of 1 M NaCl is required. Calculate the coagulating power of NaCl .

For the coagulation of 100 mL of arsenious sulphite sol,5 mL of 1 M NaCl is required. What is the flocculaton value of NaCl ?

For the coagulation of 500mL of arsenious sulphide sol, 2mL of 1MNaCl is required. What is the flocculation value of NaCl ?

For the coagulation of 10 mL of Fe(OH)_(3) sol, 2 mL of 1 M KBr is required. What is the flocculation value of KBr ?

for the coagulation of 50 mL of ferric hydroxide sol 10 mL of 0.5 M KCl is required. What is the coagulation value of KCl ?