Home
Class 11
CHEMISTRY
A sample of HI(g) is placed in flask at ...

A sample of `HI(g)` is placed in flask at a pressure of `0.2 atm`. At equilibrium. The partial pressure of `HI(g)` is `0.04 atm`. What is `K_(p)` for the given equilibrium?
`2HI(g) hArr H_(2)(g)+I_(2)(g)`

Text Solution

Verified by Experts

Given: Pressure of `HI=0.2atm` (initially),
Pressure of `HI=0.04atm` (equilibrium)
`2HI(g)harrH_(2)(g) + l_(2)(g)`
`{:(,2HI(g),hArr,H_(2)(g),+,I_(2)(g)),("Initial pressure",0.2 atm,,0,+,0),("At eqm.",0.04,,0.16/2 atm,,0.16/2 atm):}`
`=0.08atm=0.008atm`
(Decrease in the pressure of `HI=0.2-0.04=0.16atm`)
Formulae `thereforeK_(P)= (P_(H_(2)xxP_(1_(2))))/(P_(HI)^(2))`
Substitution & Calculation: ` (0.08atmxx0.08atm)/((0.04atm)^(2))=4.0`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise-1 (Part-1)|38 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise-1 (Part-2)|88 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise (MSPs)|8 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    RESONANCE|Exercise Inorganic chemistry (Chemistry Bonding)|49 Videos
  • D & F-BLOCK ELEMENTS & THEIR IMPORTANT COMPOUNDS

    RESONANCE|Exercise Match the column|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the reversible reaction, 2HI(g) hArr H_(2)(g)+I_(2)(g), K_(p) is

The value of equilibrium constant for the reaction H_(2)(g)+ I_(2) (g) hArr 2HI (g) is 48 at 720 K What is the value of the equilibrium constant for the reaction 2HI (g) hArr H_(2) (g) + I_(2) (g)

Some solid NH_(4)HS is placed in flask containing 0.5 atm of NH_(3) . What would be the pressure of NH_(3) and H_(2)S when equilibrium is reached. NH_(4)HS(g) hArr NH_(3)(g)+H_(2)S(g), K_(p)=0.11

A mixture of 4 moles H_(2)O and 1 mole CO is allowed to react to come to an equilibrium. The equilibrium pressure is 2.0 atm. Calculate partial pressure (in atm) of CO(g) at equilibrium. H_(2)O (g) + CO(g) harr CO_(2) (g) + H_(2) (g); K_(C) =0.5 Use sqrt(41) = 6.4

If for homogeneous equilibrium, H_2(g)+I_2(g)hArr2HI(g), K_(eq)=1 , then

For the reaction, N_(2)(g)+3H_(2)(g) hArr 2NH_(3)(g) the partial pressure of N_(2) and H_(2) are 0.80 and 0.40 atmosphere, respectively, at equilibrium. The total pressure of the system is 2.80 atm. What is K_(p) for the above reaction?

RESONANCE-CHEMICAL EQUILIBRIUM-Board Level Exercise
  1. Explain why pure liquids and solids can ignored while writing the equi...

    Text Solution

    |

  2. What quantiative information can you obtain from the value of the eq...

    Text Solution

    |

  3. Areaction A(g)+B(g)harr2C(g) is an equlibrium at a certain temperature...

    Text Solution

    |

  4. Why does ice melt showly at higher altitudes?

    Text Solution

    |

  5. The value of K(c) for the reaction, N(2)(g)+harr2NO(2)(g) at a certain...

    Text Solution

    |

  6. If concentration are expressed in moles L^(-1) and pressure in atmosph...

    Text Solution

    |

  7. Decribe the effect of: a. Addition of H(2) b. Addition of CH(3)OH ...

    Text Solution

    |

  8. Discuss the effect of temperature on the equilbrium constant. How does...

    Text Solution

    |

  9. A sample of HI(g) is placed in flask at a pressure of 0.2 atm. At equi...

    Text Solution

    |

  10. The following reaction has attained equilibrium CO(g)+2H(2)(g)hArrCH...

    Text Solution

    |

  11. What is K(c ) for the following equilibrium concentration of each subs...

    Text Solution

    |

  12. Nitric oxide reacts with bromine and gives nitrosyl-bromide as per rea...

    Text Solution

    |

  13. At 1400 K, K( c) = 2.5 xx 10^(-3) for the reaction CH(4)(g)+2H(2)S(g...

    Text Solution

    |

  14. At 473 K, equilibrium constant K(c ) for decomposition of phosphorus p...

    Text Solution

    |

  15. At a certain temperature and a total pressure of 10^(5) Pa, iodine vap...

    Text Solution

    |

  16. Consider the following reaction N(2)O(4)(g)hArr2NO(2)(g)DeltaH=58.6K...

    Text Solution

    |

  17. At 523 K, 1 litre of partially dissociated PCI(5) at 1 atm weighs 2.6...

    Text Solution

    |

  18. A sample of pure PCl(5) was introduced into an evacuted vessel at 473 ...

    Text Solution

    |

  19. At 1127 K and 1 atm pressure, a gaseous mixture of CO and CO(2) in equ...

    Text Solution

    |

  20. Dihydrogen gas used in Haber's process is produced by reacting methane...

    Text Solution

    |