Home
Class 11
CHEMISTRY
For the equilibrium CuSO(4)xx5H(2)O(s)hA...

For the equilibrium `CuSO_(4)xx5H_(2)O(s)hArrCuSO_(4)xx3H_(2)O(s) + 2H_(2)O(g)`
`K_(p) = 2.25xx10^(-4)atm^(2)` and vapour pressure of water is `22.8` torr at 298 K. `CuSO_(4)` . `5H_(2)O(s)` is efflorescent (i.e., losses water) when relative humidity is :

A

74.46%`

B

`78.46%`

C

`67.85%`

D

`67.85%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`K_(p)=P_(H_(2)O)^(2)=4xx10^(-4)`atm
`P_(H_(2)O=2xx10^(-2)` atm
`=2xx10^(-2)xx760` torr
`=15.2` torr
`% "relative humidity"=("Parital pressure")/("Vapour pressure")xx100`
`=(15.2)/(22.4)=xx100=67.85%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise-2 (Part-1)|28 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise-2 (Part-2)|23 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise-1 (Part-1)|38 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    RESONANCE|Exercise Inorganic chemistry (Chemistry Bonding)|49 Videos
  • D & F-BLOCK ELEMENTS & THEIR IMPORTANT COMPOUNDS

    RESONANCE|Exercise Match the column|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For equilibrium ZnSO_(4).7H_(2)O(s)hArrZnSO_(4).2H_(2)O(s)+5H_(2)O(g) K_(P)=56.25xx10^(-10) atm^(5) and vapour pressure of water is 22.8 torr at 298K.ZnSO_(4).7H_(2)O(s) is efflorescent (lose water) when relative humidity is [5sqrt56.25=2.23]

In solid CuSO_(4).5H_(2)O

CuSO_(4).5H_(2)O(s)hArrCuSO_(4). 3H_(2)O(s)+2H_(2)O(g), K_(p)=4xx10^(-4)atm^(2) If the vapour pressure of water is 38 toor then percentage of relatative humidity is :(Assume all data at constant temperture)

RESONANCE-CHEMICAL EQUILIBRIUM-Exercise-1 (Part-2)
  1. For the equilibrium CuSO(4)xx5H(2)O(s)hArrCuSO(4)xx3H(2)O(s) + 2H(2)O(...

    Text Solution

    |

  2. (a) CuSO(4).5H(2)O(s)hArrCuSO(4).3H(2)O(s)+2H(2)O(g) K(p)=4xx10^(-4)at...

    Text Solution

    |

  3. For the equilibrium CuSO(4)xx5H(2)O(s)hArrCuSO(4)xx3H(2)O(s) + 2H(2)O(...

    Text Solution

    |

  4. If CuSO(4).5H(2)O(s)hArrCuSO(4).3H(2)O(s)+2H(2)O(g) K(p)=4xx10^(-4)atm...

    Text Solution

    |

  5. The correct relationship between free energy change in a reaction and ...

    Text Solution

    |

  6. For the reaction H(2)(g) + I(2)(g)hArr2HI(g)K(c) = 66.9 at 350^(@)C an...

    Text Solution

    |

  7. The equilibrium constants for the reaction Br(2)hArr 2Br at 500 K an...

    Text Solution

    |

  8. An exothermic reaction is represented by the greph :

    Text Solution

    |

  9. An endothermic reaction is represented by the graph :

    Text Solution

    |

  10. The value of DeltaG^(@) for a reaction in aqueous phase having K(c)=1,...

    Text Solution

    |

  11. The effect of temperature on equilibrium constant is expressed as(T(2)...

    Text Solution

    |

  12. For the reaction, CO(g)+H(2)O(g)hArrCO(2)(g)+H(2)(g), at a given tem...

    Text Solution

    |

  13. Given the following reaction at equilibrium N(2)(g) + 3H(2)(g)hArr2NH(...

    Text Solution

    |

  14. The equilibrium SO(2)Cl(2)(g)hArrSO(2)(g)+Cl(2)(g) is attained at 25^(...

    Text Solution

    |

  15. Densities of diamond and graphite are (3.5g)/(mL) and (2.3g)/(mL). ...

    Text Solution

    |

  16. Introduction of inert gas (at the same temperature) will affect the eq...

    Text Solution

    |

  17. The equilibrium SO(2) CI(2) (g) hArr SO(2)(g) +CI(2)(g) is attain...

    Text Solution

    |

  18. An equilibrium mixture in a vessel of capacity 100 litre contain 1 "mo...

    Text Solution

    |

  19. For the equlibrium H(2)O(s)hArrH(2)O(l) which of the following stateme...

    Text Solution

    |

  20. A reaction in equilibrium is respresnt by the following equation 2A((s...

    Text Solution

    |