Home
Class 11
CHEMISTRY
A(2)B((g)) is introduced in a vessel at ...

`A_(2)B_((g))` is introduced in a vessel at `1000K`. If partial pressure of `A_(2)B(g) "is" 1` atm initially and `K_(P)` for reaction `A_(2)B_((g))hArr2A(g)+B(g) "is" 81xx10^(-6)` then calculate percentage of dissociation of `A_(2)B`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3

`{:(,A_(2)B_((g)),hArr,2A(g),+,B(g)),(at t=0,1,,0,,0),(at eq.,(1-x),,2alpha,,alpha):}`
(partial pressure)
Hence, `(1-alpha)=1`
`((2x)^(2)xx(alpha))/((1))=81xx10^(-6)`
`alpha=3xx10^(-2)`
percentage of dissociation `=3xx10^(-2)xx100=3%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems (Part-3)(Stage-1)|38 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems (Part-3)(Stage-2)|4 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems (Part-2)(Section-2)|7 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    RESONANCE|Exercise Inorganic chemistry (Chemistry Bonding)|49 Videos
  • D & F-BLOCK ELEMENTS & THEIR IMPORTANT COMPOUNDS

    RESONANCE|Exercise Match the column|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction A_((g)) hArr B_((g)) + C_((g))

What is the % dissociation of H_(2)S if 1 "mole" of H_(2)S is introduced into a 1.10 L vessel at 1000 K ? K_(c) for the reaction 2H_(2)S(g) hArr 2H_(2)(g)+S_(2)(g) is 1xx10^(-6)

In a reaction A_(2)(g)+4B_(2)(g) hArr 2AB_(4)(g), DeltaH lt 0 . The formation of AB_(4) is not favoured by

A_(2)(g) and B_(2)(g) having partial pressures 60mm of Hg & 45mm of Hg respectively, are present in a closed uessel. At equilibrium, partial pressure of AB(g) is 28mm of Hg . If all measurements are made under similar condition, then calculate percentage of dissociation of AB(g) .

The factor which changes equilibrium constant of the reaction A_(2)(g)+B_(2)(g) rarr 2AB(g) is