Home
Class 11
CHEMISTRY
An organic compound having molecular mas...

An organic compound having molecular mass `60` is found to contain `C = 20%, H = 6.67%`, and `N = 46.67%`, while rest is oxygen. On heating, it gives `NH_(3)` along with a solid residue. The solid residue gives violet color with alkaline copper sulphate solution. The compounds is

A

`CH_(3)NCO`

B

`CH_(3)CONH_(2)`

C

`(NH_(2))_(2)CO`

D

`CH_(3)CH_(2)CONH_(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURAL IDENTIFICATION & PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRY

    RESONANCE|Exercise Additional Exercise|15 Videos
  • SOLID STATE

    RESONANCE|Exercise Part- IV|22 Videos
  • THERMODYNAMIC & THERMOCHEMISTRY

    RESONANCE|Exercise PHYSICAL CHEMITRY (THERMODYNAMIC & THERMOCHEMISTRY)|62 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound having molecular mass 60 is found to contain C = 20%,H = 6.67 % and N= 46.67% while rest is oxygen .On heating it gives NH_(3) along sulphate solution. The compound is :

An organic compound whose empirical and molecular formula are same, cantains 20% carbon, 6.7% hydrogen, 46.7% nitrogen and the rest oxygen. On heating it yields ammoia, leaving a solid residue. The solid residue gives a voilet colour with dilute solution of alkaline copper sulphate. The organic compound is

An organic compound contains C = 40%, H = 13.33% , and N = 46.67% . Its empirical formula will be

RESONANCE-STRUCTURAL IDENTIFICATION & PRACTICAL ORGANIC CHEMISTRY-Section -B
  1. In Kjeldahl's method, nitrogen present is estimated as :

    Text Solution

    |

  2. Molecular mass of a volatile substance is determined by :

    Text Solution

    |

  3. The catalyst used in Kjeldahl's method for the estimation of nitrogen ...

    Text Solution

    |

  4. 6 g of the organic compound on heating with NaOH gave NH(3) which is n...

    Text Solution

    |

  5. The desiccants used for absorbing water during Liebig's method for est...

    Text Solution

    |

  6. 0.16 g of dibasic acid required 25 ml of decinormal NaOH solution for ...

    Text Solution

    |

  7. 0.28 g of nitrogenous compound was subjected to Kjeldahl's process to ...

    Text Solution

    |

  8. The equivalent wieght of an acid is equal to

    Text Solution

    |

  9. 0.30 gm of an organic compound gave 50 ml of nitrogen collected at 300...

    Text Solution

    |

  10. Liebig test is used ot estimate

    Text Solution

    |

  11. Copper wire test is called

    Text Solution

    |

  12. During estimation of nitrogen present in an organic compound by Kjelda...

    Text Solution

    |

  13. 0.15 gm of an organic compound gave 0.12 gm of silver bromide by the c...

    Text Solution

    |

  14. In sulphur estimation, 0.157 g of an organic compound gave 0.4813 g of...

    Text Solution

    |

  15. An organic compound having molecular mass 60 is found to contain C = 2...

    Text Solution

    |

  16. A gaseous hydrocarbon has 85% carbon and vapour density of 28. The pos...

    Text Solution

    |

  17. Two elemets X( atomic weight =75) and Y( atomic weight =16) combine to...

    Text Solution

    |

  18. Quantitive measurements of nitrogen in an organic compounds is done by...

    Text Solution

    |