Home
Class 12
PHYSICS
A choke coil is needed to oprate an arc ...

A choke coil is needed to oprate an arc lamp at `160V(rms)`and `50Hz`. The arc lamp has an effective resistance of `5 Omega` when running of `10A(rms)`. Calculate the inductance of the choke coil. If the same arc lamp is to be operated on `160V(dc)`, what additional resistance is required? Compare the power losses in both the cases.

Text Solution

Verified by Experts

As for lamp `V_(R)=IR=10xx5=50V`, so when it si connected to 160V ac source through a choke in series.
`V^(2)=V_(R)^(2)+V_(L)^(2)`
`V_(L)=sqrt(160^(2)-50^(2))=152V`
`and "as" V_(L)=IX_(L)=IomegaL=2pifLI`
`"So", L=(V)/(2pifI)=(152)/(2xxpixx50xx10)=4.84xx10^(-2)H`
Now, the lamp is to be operated at 160V dc, instead of choke if additional resistance r is put in series with it
`V=I(R+r), i.e 160=10(5+r) " "i.e. r=11Omega `
In case of ac, as choke has no resitance, power loss in the choke will be zero while the bulb will consume.
`P=I^(2)R=10^(2)xx5=500W`
However, in case in dc as resistance r is to be used instead of choke, the power loss in the resistance r will be.
`PL=10^(2)xx11=1100W`
while the bulb will still consume 500W, i.e. whe the lamp is run on resistance r instead of choke more than double the power consumed by the lamp is wasted by the resistance r.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A choke coil is needed to oprated an arc lamp at 160V(rms)and 50Hz. The arc lamp has an effective resistance of 5 Omega when running of 10A(rms). Calculate the inductance of the choke coil. If the same arc lamp is to be operated on 160V(dc), what additional resistnce is requried? Compare the power losses in both the cases.

A Choke coil is needed to operate an arc lamp at 160 V ("rms") and 50 Hz . The lamp has an effective resistnce of 5 Omega when running at 1 0 A("rms") . Calculate the inductance of the choke coil. If the same arc lamp is to be operated on 160 V (DC) , what additional resistance is required ? Compare the power loses in both cases.

A 60 V - 10 W electric lamp is to be run on 100 V - 60 Hz mains. Calculate the inductance of the choke coil required. If a resistor is to be used in place of choke coil to achieve the same result, calculate its value.

An eletric lamp which runs 100 V d.c and 10-A currect is connected to 200 V ,50 cycle AC mains .Calcualate the inducatance of the choke required.

An electric lamp which runs at 80 volt d.c. and consumes 10 ampere is connected to 100 volt, 50 Hz a.c. mains. Calculate the inductance of the choke required.

An AC flourescent lamp needs 1-A currect at 100 V Calculate the inducatance of the choke required to run the lamp on a 50 Hz -220 V supply.

An electric motor has an effective resistance of 61.0 Omega and an inductive reactance of 52.0 Omega when working under load. The rms voltage across the alternating source is 420 V. Calculate the rms current.

An electric lamp which runs at 40V and consumes 10A current is connected to AC mains at 100V, 50Hz supply. Calculate the inductance of the required choke for lamp to glow at full brightness.

A 50 V-10 W electric lamp is connected across an AC source of 100 V - 50 Hz. (i) Find the inductance of the choke required . (ii) If a resistoer is used in place of the choke coil to obtain the same result find its value.