Home
Class 12
PHYSICS
An LR circuit has L= 1.0 H and R=20 Omeg...

An LR circuit has L= 1.0 H and `R=20 Omega`. It is connected across an emf of 2.0 V at t=0. Find di/dt and Ldi/dt at t=50ms.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(2)/( e)A//s,(2)/( e)V`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An LR circuit has L = 1.0 H R =20 Omega . It is connected across an emf of 2.0 V at t=0 . Find di/dt at (a) t =100ms, (b) t =200 ms and (c )t = 1.0 s .

An LR series circuit has L=1 H and R=1 Omega .It is connected across an emf of 2 V .The maximum rate at which energy is stored in the magnetic field is:

A coil having inductance 2.0 H and resistance 20 Omega is connected to a battery of emf 4.0 V. Find (a) the current a the instant 0.20 s after the connection Is made and (b) the magnetic energy at this instant.

In an ac circuit , L = (0.4)/(pi) H and R = 30 Omega . If the circuit has an alternating emf of 220 V, 50 cps, the impedance and the current in the circuit will be :

A coil of inductance 1.0 H and resistance 100 Omega is connected to a battery of emf 12 V. Find the energy stored in the magnetic field associated with the coil at an instant 10 ms after the circuit is switched on.

An LR circuit having L = 4.0 H, R = 1.0 Omega and epsilon = 6.0 V is switched on at t = 0 . find the power dissipated in joule heating at t = 4.0 s .

Two coil A and B have inductances 1.0 H and 2.0 H respectively. The resistance of each coil is 10 Omega . Each coil is connected to an ideal battery of emf 2.0 V at t = 0 Let i_A and i_B be the current in the two circuit at time t. Find the raito i_A/ I_B at (a) t=100ms, (b) t= 200 ms and (c ) t = 1 s.

In an LR circuit, R = 100 Omega and L = 2 H . If an alternating voltage of 120 V and 60 Hz is connected in this circuit, then the value of current flowing in it will be ______ A nearly

A coil having inductance and L and resistance R is connected to a battery of emf in at t = 0 . If t_(1) and t_(2) are time for 90% and 99% completion of current growth in the circuit, then (t_(1))/(t_(2)) will be-