Home
Class 11
CHEMISTRY
[" 2.Calculate the equilibrium constant,...

[" 2.Calculate the equilibrium constant,K for the "],[" reaction "],[qquad 3Sn^(4+)+2Cr longrightarrow3Sn^(2+)+2Cr^(3+);E^(@)=0.885V]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the equilibrium constant, K_(C) for the reaction 3Sn^(4+)+2Cr to 3Sn^(2+)+2Ce^(3+) , at 298K given E_(cell)^(@)=0.83V

Calculate the equilibrium constant K_(c) for the rections. 3Sn^(4) + 2 cr to 3Sn^(2+) + 2Cr^(3+) Given E^(o) = 0.885 V .

Calculate the equilibrium constant K_(c) for the rections. 3Sn^(4) + 2 cr to 3Sn^(2+) + 2Cr^(3+) Given E^(o) = 0.885 V .

Calculate the equilibrium constant for the reaction: 3Sn(s) +2Cr_(2)O_(7)^(2-) +28 H^(+) rarr 3Sn^(+4) +4Cr^(3+) +14H_(2)O E^(@) for Sn//Sn^(+2) = 0.136 V E^(@) for4 Sn^(2+)//Sn^(4+) =- 0.154V E^(@) for Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+) = 1.33V

Calculate the equilibrium constant for the reaction: 3Sn(s) +2Cr_(2)O_(7)^(2-) +28 H^(+) rarr 3Sn^(+4) +4Cr^(3+) +14H_(2)O E^(@) for Sn//Sn^(+2) = 0.136 V E^(@) for4 Sn^(2+)//Sn^(4+) =- 0.154V E^(@) for Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+) = 1.33V

Calculate the equilibrium constant for the reaction: 3Sn(s) +2Cr_(2)O_(7)^(2-) +28 H^(+) rarr 3Sn^(+4) +4Cr^(3+) +14H_(2)O E^(@) for Sn//Sn^(+2) = 0.136 V E^(@) for4 Sn^(2+)//Sn^(4+) =- 0.154V E^(@) for Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+) = 1.33V

Calculate the equilibrium constant for the following reaction: 3Sn + 2Cr_(2)O_(7)^(2-) + 28H^(-) rarr 3Sn^(4+) + 4Cr^(3+) + 14H_(2)O E_(Sn//Sn^(4+))^(@)= 0.009 V, " " E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3))^(@) = 1.33V

Calculate the standard cell potential of a galvanic cell in which the following reaction takes place 2Cr(s) + 3Cd^(2+) ( aq) rarr 2Cr^(3+) ( aq) + 3Cd(s) Calculate Delta_( r) G^(@) and equilibrium constant K of the above reaction at 25^(@)C . [Given, E_(Cr^(3+) //Cr)^(@) = - 0.74 V, E_(Cd^(2+)//Cd)^(@) = - 0.40V, 1F = 96500 C "mol"^(-1)]

Calculate at 25^(@) C , the equilibrium constant for the reaction : 2 Fe^(3+) + Sn^(2+) hArr 2 Fe^(2+) + Sn^(4+) Given that E_((Fe^(3+)|Fe^(2+)))^(Theta) = 0.771 V , E_((Sn^(4+) |Sn^(2+)))^(Theta) = 0.150 V