Home
Class 12
CHEMISTRY
An organic compound contains carbon, hyd...

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave`C,38.71%` and `H,9.67%`. The empirical formula of the compound would be `:`

A

`CH_(4)O`

B

`CH_(3)O`

C

`CH_(2)O`

D

CHO

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPT OF CHEMISTRY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT( SECTION - D) Assertion-Reason Type Questions|15 Videos
  • SOME BASIC CONCEPT OF CHEMISTRY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT( SECTION - B) Objective Type Questions|22 Videos
  • SOLUTIONS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGMENT (SECTION-J) AAKASH CHALLENGERS QUESTIONS|10 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT SECTION J (Aakash Challenges Questions)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of compound would be

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C=38.71%,H, 9.67% and O=51.62% . The empirical formula of the compound would be:

An organic compound contains C, H , and O . Its elemental analysis gave C(38.71%) and H (9.67%) . The empirical formula of the compound will be

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. If the ratio percentage of C and H is 6:1 calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the carbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. IF the percentage of C: the percentage of H=6:1 , calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the corbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is

An organic compound contains C=40%,H=6.67% and O=53.33% .The empirical formula of compound would be

AAKASH INSTITUTE-SOME BASIC CONCEPT OF CHEMISTRY-ASSIGNMENT( SECTION - C) Previous Years Questions
  1. Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(-3))

    Text Solution

    |

  2. What volume of oxygen gas (O(2)) measured at 0^(@)C and 1 atm is neede...

    Text Solution

    |

  3. An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elementa...

    Text Solution

    |

  4. An element X has the following isotopic composition: .^(200)X:90% .^...

    Text Solution

    |

  5. Concentrated aqueous solution of sulphuric acid is 98 % by mass and ha...

    Text Solution

    |

  6. How much grams of CH(3)OH should be dissolved in water for preparing 1...

    Text Solution

    |

  7. The total number of valence electrons in 4. 2g of N3^- ion are :

    Text Solution

    |

  8. The number of moles of oxygen in 1 L of air containing 21% oxygen by v...

    Text Solution

    |

  9. The amount of zinc required to produce 224 ml of H(2) at STP on treatm...

    Text Solution

    |

  10. Given the number: 161 cm, 0.161 cm, 0.0161 cm. The number of significa...

    Text Solution

    |

  11. 100 mL of PH(3) on decomposition produced phosphorus and hydrogen. The...

    Text Solution

    |

  12. In the reaction, 4NH(3)(g)+5O(2)(g) rarr 4NO(g)+6H(2)O(g), when 1 mole...

    Text Solution

    |

  13. An organic compound containing C,H and N gave the following analysis ...

    Text Solution

    |

  14. How many g of dibasic acid (mol.wt.200) should be present in 100mlof i...

    Text Solution

    |

  15. The number of atoms in 4.25 g of NH(3) is approximately

    Text Solution

    |

  16. Volume of CO(2) obtained at STP by the complete decomposition of 9.85 ...

    Text Solution

    |

  17. Percentage of Se in peroxidase anhydrase enzyme is 0.5% by weight (at....

    Text Solution

    |

  18. 2.5 litre of 1 M NaOH solution are mixed with another 3 litre of 0.5 M...

    Text Solution

    |

  19. Which has maximum number of molecules?

    Text Solution

    |

  20. In Haber process 30 litre of dihydrogen and 30 litres of dinitrogen we...

    Text Solution

    |