Home
Class 12
PHYSICS
If the electric field between the plates...

If the electric field between the plates of a cathode ray oscilloscope be `1.2xx10^(4)N//C` ,the deflection that an electron will experience if it enters at right angels to the field with kinetic energy `200eV` is (the defelction assembly) is `1.5cm` long

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The distance between the two plates of a cathode-ray oscilloscope is 1 cm and the potential difference between them is 1200 V. If an electron of energy 2000 eV enters at right angles to the field, what will be its deflection if the plate be 1.5 cm long.

The distance between the two plates of a cathode-ray oscilloscope is 1 cm and the potential difference between them is 1200 V. If an electron of energy 2000 eV enters at right angles to the field, what will be its deflection if the plate be 1.5 cm long.

An electron moves in an electric field with a kinetic energy of 2.5 eV. What is the associated de Broglie wavelength?

[" 0.A electric field of "1.5times10^(4)NC^(-1)" exists "],[" between two parallel plates of length "2cm." An "],[" electron enters the region between the plates "],[" at right angles to the field with a kinetic energy "],[" of "E_(k)=2000eV." The deflection that the "],[" electron experiences at the deflecting plates "],[" is "]

An electron is projected with an initial velocity of 10^(7)ms^(-1) into an electric field between two parallel plates 1 cm apart. The electron enters the field at a point midway between the plates. If the electron just misses the positivity charged plate as it emerges from the field, find the magnnitude of the electric density between the plates. (Length of each plate is 2 cm, mass of electron= 9xx10^(-31) kg and charge of electron =1.6xx10^(-19) C)

A uniform electric field E=91xx10^(-6) V//m is created between two parallel, charged plates as shown in figure. An electron enters the field symmetrically between the plates with a speed v_(0)=4xx10^(3) m//s . The length of each plates is l=1m . Find the angle of deviation of the path of the electron as it comes out of the field. (Mass of the electron is m=9.1xx10^(-31) kg and its charge is e=-1.6xx10^(-19) C ).

An electron is accelerated in between two plates maintained at 1000 V . What is the energy in eV acquired by the electrons? (e=1.6 xx10^(-19) C)