Home
Class 11
PHYSICS
An apple of mass 0.25 kg falls from a tr...

An apple of mass `0.25` kg falls from a tree . What is the acceleration of the apple towards the earth ? Also calculate the acceleration of the earth towards the apple . Mass of the earth = `5.983 xx 10^(24)` kg , Radius of the earth = `6.378 xx 10^(6)` m and G = `6.67 xx 10^(-11)Nm^(2) kg^(-2)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A mango of mass 0.3 kg falls from a tree. Calculate the acceleration of the mango towards the earth. Also calculate the acceleration of the earth towards the mango. Take, Mass of the earth = 5.983 xx 10^(24) kg Radius of the earth = 6.378 xx 10^(6) m G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2)

An apple of mass 250 g falls from a tree. Calculate the acceleration of Earth towards the apple. Mass of the Earth =5.983xx10^(24)kg Radius of the Earth =6.378xx10^(6)mandG=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)

Calculate the force of gravitation due to earth on a ball of 1 kg mass lying on the ground.(Mass of earth =6xx10^(24) kg Radius of earth =6.4xx10^(3) km and G=6.7xx10^(-11)Nm^(2)/Kg^(2)

Find the escape velocity of a body from the earth. [M (earth ) = 6 xx 10^(24) kg, R ( earth) = 6.4 xx 10^(6) m. G = 6.67 xx 10^(-11) N.m^(2)//kg^(2)]

An apple of mass 250 gm falls from a tree. What is the approximate value of the acceleration of the earth towards the apple [G=6.67xx10^-11Nm^2//kg^2&R=6400km]

What is the force of gravity on a body of mass 150 kg lying on earth (Mass of earth =6 xx 10^(24) kg Radius of earth = 6 .4 xx 10^(6) m G= 6 .7 xx 10-11 Nm^2//kg^2)

A rocket is fired vertically with a speed of 5 km s^(-1) from the earth's surface. How far from the earth does the rocket go before returning to the erath? Mass of the earth = 6.0 xx 10^(24) kg , mean radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m. G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) .