Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 5g is moving in a straigh...

A body of mass 5g is moving in a straight line with a velocity of `10 cm *s^(-1)`. A force of `10 sqrt(2)` dyn is applied on the body at an angle of `45^@` with the line of motion. What is the change in kinetic energy of the body in 1 st second ?

Text Solution

Verified by Experts

Let the line of motion of the body be chosen as the x-axis.
Initial kinetic energy of the body
`=1/2 mv^2 =1/2 xx5xx(10)^2=250 erg`
Components of the applied force along and at right angle to the direction of motion are respectively,
`F_x=10sqrt(2) cos 45 ^2 =10 sqrt(2)*1/sqrt(2) =10 ` dyn
`and F_y =10 sqrt(2) sin 45^@ =10 sqrt(2) *1/sqrt(2) =10` dyn
`therefore` Components of acceleration of the body,
`a_x=a_y=(F_x)/(m) =(F_y)/(m) = (10)/(5) =2 cm *s^(-2)`
`therefore` The velocity along x-axis after 1 s `v_x=10+2xx1= 12 cm *s^(-1)` and along y-axis after 1 s, `v_y =0+2xx1= 2 cm *s^(-1)`
Total kinetic energy of the body after 1 s
`=1/2 m(v_x^2+v_y^2)`
`=1/2 xx5xx(12^2+2^2) =1/2 xx5xx148 =370 erg`
`therefore` Change in kinetic energy in 1 second = 370 -250 =120 erg.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK AND ENERGY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION RELATED QUESTIONS|24 Videos
  • WORK AND ENERGY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HIGHER ORDER THINKING SKILL (HOTS) QUESTIONS|38 Videos
  • WBCHSE QUESTION PAPER -2019

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION - II ( GROUP -D)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle of mass 5g is moving with a velocity of 10 cm*s^(-1) along a straight line. A force of 10 sqrt(2) dyn is applied at an angle of 45^@ with the direction of motion of the particle . Find the change in kinetic energy of the particle in 1 s.

A body of mass 10 kg is moving with a velocity of 100 m/s. find the force needed to stop it in 5 seconds.

A body of mass 60g is moving with a velocity of 10 m.s^(-1) . The de Broglie wavelength of the body will be approximately (h = 6.63 xx 10^(-34)J.s)

A body of mass 4kg is moving with a momentum of 8 kg *m*s^(-1) . A force of 0.4 N acts on it in the direction of motion of the body for 10 seconds. Determine the increases in kinetic energy in joules.

A body of mass 2 kg is moving with a velocity of 8 m/s on a smooth surface. If it is to be brought to rest in 4 s,t hen force to be applied is

After a collision with an ideal spring , a body of mass 8g , moving with a constant velocity of 10 cm *s^(-1) comes to rest. Force constant of the spring is 200 dyn *cm ^(-1) . If the total kinetic energy of the body is spent in compressing the spring , find the compression.

The velocity ( m.s"^(-1) )-time (s) graph of a body is a straight line inclined at an angle of 45^(@) with the time axis. The acceleration ( in "m.s"^(-2) unit) of the body is

A solid sphere of diameter 2 cm and of mass 20 g is rolling with a velocity of 3 cm. s^(-1) . What is the total kinetic energy of the sphere?

CHHAYA PUBLICATION-WORK AND ENERGY-CBSE SCANNER
  1. A body of mass 5g is moving in a straight line with a velocity of 10 c...

    Text Solution

    |

  2. Prove that the total mechanical energy remains constant for a ball mas...

    Text Solution

    |

  3. Answer with reason: In an elastic collision of two billiard balls, is ...

    Text Solution

    |

  4. The casting of a rocket in flight burns up due to friction. At whose e...

    Text Solution

    |

  5. What are conservative forces ? Give an example.

    Text Solution

    |

  6. Distinguish between elastic and inelastic collisions.

    Text Solution

    |

  7. if the force applied on an object is 5N and the power expended by it 2...

    Text Solution

    |

  8. From the graph shown Fig.1.73 calculate the work done by the applied ...

    Text Solution

    |

  9. State and prove law of conservation of mechanical energy in a free fal...

    Text Solution

    |

  10. Two objects of masses in the ratio 1:2 collide elastically with each ...

    Text Solution

    |

  11. State and prove work- energy theorem for a variable force.

    Text Solution

    |

  12. What will happen in an elastic collision in one dimension when a heav...

    Text Solution

    |

  13. Two bodies A and B weighing 5kg and 6kg respectively have equal momen...

    Text Solution

    |

  14. What is meant by elastic collision ? Show that when two bodies of equa...

    Text Solution

    |

  15. State work-energy theorem. Prove it for a constant force.

    Text Solution

    |

  16. Two bodies of different masses have equal kinetic energies . Which wi...

    Text Solution

    |

  17. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  18. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  19. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  20. Prove that the velocity get interchange in case of elastic collision o...

    Text Solution

    |

  21. State work-energy theorem. The momentum of a body of mass 5 kg is 500 ...

    Text Solution

    |