Home
Class 11
PHYSICS
A ball is dropped from a height of 1m on...

A ball is dropped from a height of 1m onto a horizontal plane. The ball takes 1.3 s from its time of release for the second impact with the plane. Find the coefficient of restitution.

Text Solution

Verified by Experts

Let the velocity of the ball be V just before the 1st impact with the plane.
Then` V^2=2gh=2xx980xx100`
`or, V=sqrt(2xx980xx100)=442.7 cm*s^(-1)`
If the time taken by the ball is t, to fall from the height of 1m ,then
`t=sqrt((2h)/(g))` [using `h=1/2 "gt"^2`]
`=sqrt(2xx(100)/(980))=0.452 s.`
so, time interval between the first and the second impacts =1.3-0.452=0.848 s.
Time taken by the ball to reach the highest point after the first impact is,
`t_1=1/2xx0.848=0.424 s`
If the velocity of separation of the ball after the first impact is v, then
0= v-`"gt"_1`
`or, v="gt"_1 =980xx0.424=415.5 cm*s^(-1)`
`therefore` Coefficient of restitution,
`e=v/V=(415.5)/(442.7)=0.94`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK AND ENERGY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION RELATED QUESTIONS|24 Videos
  • WORK AND ENERGY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HIGHER ORDER THINKING SKILL (HOTS) QUESTIONS|38 Videos
  • WBCHSE QUESTION PAPER -2019

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION - II ( GROUP -D)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is dropped from a height of 90m onto a horizontal plane rest. Find the total distance travelled by it before coming to rest. The coefficient of restitution e=0.5.

A glass ball is dropped from a height of 15 m onto a horizontal glass plate at rest. Find the upward rise of the ball after impect. The coefficient of restitution e=0.8.

A wooden ball dropped from a height of 2 m. What is the height upto which the ball will rebound if the coefficient of restitution is 0.5?

A body is kept on a horizontal rough plane. The plane is then gradually raised to an inclination of 30^(@) with the horizontal and the body starts to slide down. The body descends 12 m along the inclined plane in the next 4 s. Find the coefficients of static and kinetic friction between the surfaces in contact.

A ball is dropped from a height of a building while another is thrown horizontally at the same instant. Do they touch ground simultaneously?

A ball is dropped from rest from a height of 10 m. if it loses 20% of its KE on striking the ground ,what is the height to which the ball bounces ?

A ball dropped from a height of 10 m rebounds from the floor and rises to a height of 2.5 m. If the ball spends 0.01 s in contact with the floor then find out the average acceleration during that contact.

A lamp is 50 ft above the ground. A ball is dropped from the same height from a point 30 ft away from the light pole. If ball falls a distance s=16 t^2 ft in t second, then how fast is the shadow of the ball moving along the ground 1/2 s later?

CHHAYA PUBLICATION-WORK AND ENERGY-CBSE SCANNER
  1. A ball is dropped from a height of 1m onto a horizontal plane. The bal...

    Text Solution

    |

  2. Prove that the total mechanical energy remains constant for a ball mas...

    Text Solution

    |

  3. Answer with reason: In an elastic collision of two billiard balls, is ...

    Text Solution

    |

  4. The casting of a rocket in flight burns up due to friction. At whose e...

    Text Solution

    |

  5. What are conservative forces ? Give an example.

    Text Solution

    |

  6. Distinguish between elastic and inelastic collisions.

    Text Solution

    |

  7. if the force applied on an object is 5N and the power expended by it 2...

    Text Solution

    |

  8. From the graph shown Fig.1.73 calculate the work done by the applied ...

    Text Solution

    |

  9. State and prove law of conservation of mechanical energy in a free fal...

    Text Solution

    |

  10. Two objects of masses in the ratio 1:2 collide elastically with each ...

    Text Solution

    |

  11. State and prove work- energy theorem for a variable force.

    Text Solution

    |

  12. What will happen in an elastic collision in one dimension when a heav...

    Text Solution

    |

  13. Two bodies A and B weighing 5kg and 6kg respectively have equal momen...

    Text Solution

    |

  14. What is meant by elastic collision ? Show that when two bodies of equa...

    Text Solution

    |

  15. State work-energy theorem. Prove it for a constant force.

    Text Solution

    |

  16. Two bodies of different masses have equal kinetic energies . Which wi...

    Text Solution

    |

  17. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  18. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  19. Angad and Nalin were observing a building having two different stairca...

    Text Solution

    |

  20. Prove that the velocity get interchange in case of elastic collision o...

    Text Solution

    |

  21. State work-energy theorem. The momentum of a body of mass 5 kg is 500 ...

    Text Solution

    |