Home
Class 11
PHYSICS
The mean free path for the collision of ...

The mean free path for the collision of nitrogen molecules at STP is `6.44 times 10^-6 cm`. What is the mean time interval between collisions? Given, `R=8.31 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1`, molecular mass of nitrogen=28.

Text Solution

Verified by Experts

rms speed,
`c=sqrt(3RT)/M=sqrt((3times(8.31times10^7)times273)/28)cm.s^-1`
`therefore` Mean time interval between collisions
`=(mean fre e path)/(rms velocity)`
`=6.44times10^-6timessqrt((28)/(3times(8.31times10^7)times273))`
`=1.306times10^-10s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINETIC THEORY OF GASES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HIGHER ORDER THINKING SKILLS (HOTS) QUESTIONS|33 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise EXERCISE (Multiple Choice Questions)|24 Videos
  • HYDROSTATICS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|1 Videos
  • MEASUREMENT AND DIMENSION OF PHYSICAL QUANTITY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The mean free path of oxygen molecule at NTP is 9.5 times 10^-6 cm What will be the time between two consecutive collisions of an oxygen molecule?( R=8.3 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1 )

The mean free path of oxygen gas molecules at STP is 9.5 times 10^-6 cm What is the time interval between two successive collisions of a molecule? Atomic weight of oxygen=32 and R=8.3 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1

Calculate the mean free path for the collision of nitrogen molecules at 0^@C temperature at 1 standard atmosphere pressure. The mean time interval between two successive collisions = 1.9 times 10^-10 s, R=8.31 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1 molecular mass of nitrogen =28.

IF the rms speed of oxygen at STP is 4.6 times 10^4 cm.s^-1 What will be its density at STP?

Find out the kinetic energy of 2g of nitrogen gas at 27^@C . Given R=8.3 times 10^7 erg.mol^-1 K^-1 .

The average kinetic energy of a hydrogen molecule at 0^@C is 5.64 times 10^-14 erg and the universal gas constant R=8.32 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1 . Find out the value of the avogadro number.

Determine the rms speed of gas molecules at 27^@C [ R=8.3 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1 , atomic weight of oxygen=16].

Determine the rms speed of carbon dioxide molecules at 0^@C Universal gas constant, R=8.31 times 10^7 erg.mol^-1,K^-1 and molecule mass of CO_2=44 .

Determine the average energy of a gas molecule at 3940 K. R=8.31 times 10^7 erg.mol^-1.K^-1 and N=6.025 times 10^23 .

The average kinetic energy of a molecule in a gas at STP is 5.6 times 10^-14erg . Find out the number of molecules per volume of the gas Given, density of mercury =13.6 g.cm^-3 .