Home
Class 11
PHYSICS
The equation of vibration of a 60 cm lon...

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by ` y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t` .
Here x and y are expressed in cm and t in s .
What will be the maximum displacement of a particle at the position x = 5 cm ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3 . 464 cm ;
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Hots Numercal Problems (Based on Transverse Vibration of String and Sonometer)|9 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Hots Numercal Problems (Based on Vibration of air Column)|2 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Problem Set - II (Miscellaneous)|2 Videos
  • STATICS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|3 Videos
  • THERMOMETRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise EXAMINATION ARCHIEVE - WBJEE|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . What is the velocity of the particle at the position x = 7 . 5 cm , at time t = 0 . 25 s ?

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . what are the positions of the nodes along the wire ?

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . What are the equations of the two superposed waves ?

The equation of the vibration of a wire is y = 5 "cos"(pi x)/(3) sin 40 pi t , where x and y are given in cm and t is given in s. calculate the velocity of a particle at x = 1 . 5 cm at the instant t = (9)/(8)s *

The equation of the vibration of a wire is y = 5 "cos"(pi x)/(3) sin 40 pi t , where x and y are given in cm and t is given in s. calculate the distance between two closest points of the wire that are always at rest,