Home
Class 11
PHYSICS
The equation of vibration of a 60 cm lon...

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by ` y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t` .
Here x and y are expressed in cm and t in s .
What is the velocity of the particle at the position x = 7 . 5 cm , at time t = 0 . 25 s ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
0 ;
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Hots Numercal Problems (Based on Transverse Vibration of String and Sonometer)|9 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Hots Numercal Problems (Based on Vibration of air Column)|2 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise Problem Set - II (Miscellaneous)|2 Videos
  • STATICS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|3 Videos
  • THERMOMETRY

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise EXAMINATION ARCHIEVE - WBJEE|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . What will be the maximum displacement of a particle at the position x = 5 cm ?

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . what are the positions of the nodes along the wire ?

The equation of vibration of a 60 cm long string string stretched at both ends is given by y = 4 "sin" (pi x)/(15) "cos" 96 pi t . Here x and y are expressed in cm and t in s . What are the equations of the two superposed waves ?

The equation of the vibration of a wire is y = 5 "cos"(pi x)/(3) sin 40 pi t , where x and y are given in cm and t is given in s. calculate the velocity of a particle at x = 1 . 5 cm at the instant t = (9)/(8)s *

The equation of the vibration of a wire is y = 5 "cos"(pi x)/(3) sin 40 pi t , where x and y are given in cm and t is given in s. calculate the amplitudes and velocities of the two waves which on superposition, from the above-mentioned vibration,

The equation of the vibration of a wire is y = 5 "cos"(pi x)/(3) sin 40 pi t , where x and y are given in cm and t is given in s. calculate the distance between two closest points of the wire that are always at rest,

The transverse displacement of a string (clamped at its both ends) is given by y (x , t) = 0 . 0 6 sin ((2pi)/(3) x) cos (120 pi t) Where x and y are in m and t in s . The length of the string is 1 . 5 m and its mass is 3 . 0 xx 10^(-2) kg . Answer the following , Determine the tension in the string .

The transverse displacement of a string (clamped at its both ends) is given by y (x , t) = 0 . 0 6 sin ((2pi)/(3) x) cos (120 pi t) Where x and y are in m and t in s . The length of the string is 1 . 5 m and its mass is 3 . 0 xx 10^(-2) kg . Answer the following , Interpret the wave as a superposition of two waves travelling in opposite directions . What is the wavelength, frequency and speed of each wave ?