Home
Class 10
MATHS
A 5 m long ladder is placed leaning towa...

A 5 m long ladder is placed leaning towards a vertical wall such that it reaches the wall such that it reaches the wall at a point 4 m high. If the foot of the ladder is moved 1.6 m towards the wall, then find the distance by which the top of the ladder would slide upwards on teh wall.

Text Solution

Verified by Experts

Let AB be a ladder of length 5 m and BE = 4 m. when the foot of ladder A is moved 1.6 m towards the wall , then ladder would be in the position CD.
Here AC = 1.6 m
In `triangleABE`
`triangle AE^(2)+ BE^(2)= AB^(2)`
`Rightarrow " " AE^(2)+4^(2)= 5^(2)`
`Rightarrow " " AE^(2)= 25 - 16 =9`
AE = 3m
CE = AE -AC = 3- 1.6 = 1.4 m
Now CD = AB = 5 m
` In triangleCDE`
`CE^(2)+ED^(2)=CD^(2)`
` Rightarrow " " ED^(2) = CD^(2)-CE^(2)= 5^(2)- (1.4)^(2)= 2.5 - 1.96 = 23.04`
ED = 4.8cm
BD = ED- BE = 4.8 - 4 = 0.8 m
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TRIANGLES

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Exercise 6a|23 Videos
  • TRIANGLES

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Eercise 6b|1 Videos
  • TRIANGLES

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revision Exercise Long Questions|4 Videos
  • STATISTICS

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revision Exercise Long Answer Questions|5 Videos
  • VOLUME AND SURFACE AREA OF SOLIDS

    NAGEEN PRAKASHAN|Exercise Revisions Exercise Long Answer Questions|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ladder makes an angle of 30^(@) with a wall. If the foot of the ladder is 5 m away from the wall, find the length of the ladder.

A ladder 10 m long reaches a window 8 m above the ground. Find the distance of the foot of the ladder from the base of the wall.

A ladder 10m long rests against a vertical wall. If the foot of the ladder is 6m away from the wall and the ladder just reaches the top of the wall, how high is the wall?

A 30 metres long ladder is placed against a wall 15 m high such that it just reaches the top of the wall. The angle made by the ladder with the horizontal is

A ladder leaning against a wall makes an angle of 60 with the horizontal.If the foot of the ladder is 2.5m away from the wall,find the length of the ladder.

A 50 m long ladder reaches a window 14 m above the ground. Find the distance of the foot of the ladder from the base of the wall.

A 5.5m long ladder is leaned against a wall. The ladder reaches the wall to a height of 4.4m. Find the distance between the wall and the foot of the ladder.

A ladder 5 m long leans against a vertical wall. The bottom of the ladder is 3m from the wall. If the bottom of the ladder is pulled 1 m farther from the wall, how much does the top of the ladder slide down the wall